www.pixabay.com

Typy naczep w samochodach ciężarowych

Typy naczep w samochodach ciężarowych. Naczepa to część samochodu ciężarowego, którą można odłączyć i wymienić. Inaczej jest to rodzaj przyczepy dedykowany do przewozu różnego rodzaju towarów. Charakteryzuje się brakiem przedniej osi, a część naczepy wraz z ładunkiem jest umieszczana na tylnej osi ciągnika siodłowego i połączona za pomocą siodła oraz sworznia królewskiego. W transporcie drogowym możemy się spotkać z wieloma rodzajami naczep.

Naczepy można podzielić według różnych kryteriów:

Naczepy standardowe

Najczęściej spotykane:

 • typu firanka – posiada skrzynię ładunkową, przystosowaną do umocowania specjalnej firany, którą można rozsuwać, co powoduje, że możemy w krótkim czasie rozładować towar. Można także łatwo sprawdzić co znajduje się na samochodzie. Nie jest to najbardziej bezpieczna forma ochrony towaru w transporcie. Chroni bardziej przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi: deszczem czy śniegiem. Nie zabezpiecza natomiast towarów wrażliwych. http://Rodzaje ciężąrówek w transporcie
  Jednak z drugiej strony charakteryzuje się wygodą i łatwością użycia.
 • typu plandeka – posiada skrzynię ładunkową, ze specjalnym stelażem umożliwiającym umieszczenie plandeki. Rozładunku dokonuje się tyłem lub bokiem, a także górą przyczepy. Charakteryzuje się specjalną ochroną przed warunkami atmosferycznymi.

Typy naczep w samochodach ciężarowych. Naczepy specjalistyczne

Do grupy naczep specjalistycznych zaliczamy:

 • Naczepa z ruchomą podłogą – projekt przyczepy, dzięki ruchomym belkom pozwala na samodzielny rozładunek oraz załadunek. Używana przy transporcie materiałów sypkich, worków, palet, bel czy złomu.
 • Typ naczepy do przewozu zwierząt – dość charakterystyczna, gdyż posiada wentylację oraz ogrzewanie. Zaprojektowana w sposób ułatwiający czyszczenie, charakteryzuje się specjalnym zadaszeniem oraz bokami nie zabudowanymi hermetycznie, aby mogło docierać świeże powietrze.
 • Cysterny – służą do transportu płynów, sustancji ciekłych, związkó chemicznych.
 • Naczepy furgonowe – charakteryzują się zamkniętą skrzynią ładunkową i drzwiami. Często wyposażone w podnośniki, windy, aby usprawnić załadunek i rozładunek towarów.

Naczepy do przewozu towarów gabarytowych oraz platformy

Kolejna grupa naczep to dość często wykorzystywane do transportu towarów o większych gabarytach lub nietypoiwych. Zalicza sie tutaj:

 • Platformy – zaprojektowane do transportu maszyn oraz urządzeń dużych gabarytowo
 • Lawety – przystosowane do transportu wielu samochodów. Mogą być jedno- lub dwupoziomowe.
 • Naczepy podkontenerowe – wykorzystywane do transportu kontenerów morskich, kiedy po przeładunku za statku kontener musi być dostarczony drogą lądową do finalnego odbiorcy.
 • Wywrotki – znany rodzaj, który służy do przeworzenia materiałów budowlanych sypkich lub luźnych np. żwir, gruz, piasek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here