Projektowanie magazynu przyszłości
Projektowanie magazynu przyszłości. Magazyn Smart – przykład DHL
Pojęcie projektowania design można odnieść także do logistyki. Współcześnie różne programy komputerowe pozwalają nie tylko na optymalizację pracy magazynu, ale także na jego przeprojektowanie (w przypadku już istniejących magazynów). Możliwe jest także zaprojektowanie danego magazynu od początku (w sytuacji, gdy powstaje nowy magazyn). Projektowanie magazynu pozwala tak go przystosować, jak tego wymaga także dana branża czy rodzaj towaru, jaki będzie na nim składowany.
Chodzi także o to, aby w sposób świadomy od razu, budując nowy magazyn przeanalizować różne koncepcje. Nie tylko jego lokalizację w pobliżu źródeł dostaw materiałów czy lokalizacji odbiorców czy też siły roboczej, ale także z punktu widzenia logistyki wewnętrznej tzw. intralogistics. http://Intralogistics – co oznacza?
Poniższe video pokazuje przykład tzw. design thinking czyli podejścia do projektowania magazynu z wykorzystaniem najnowszych narzędzi informatycznych. Pokazuje sposób myślenia o magazynie tzw. design thinking. jest to tzw. myślenie projektowe, które zakłada, że od początku chcemy, aby magazyn, który powstanie będzie miał najlepsze parametry. Aby był zoptymalizowany oraz inteligentny tzw. smart.
Design thinking – projektowanie magazynu przyszłości
W oparciu o zaprezentowane video można zobaczyć co to jest tzw. myślenie projektowe. Jest to nowoczesne podejście polegające na tym, że wszystko można zaprojektować, aby było zoptymalizowane. Jest to podejście najbardziej użyteczne z punktu widzenia celów. W tym przypadku chodzi o magazyn, ale równie dobrze takie podejście stosuje się do wielu innych procesów czy budowy czy projektowania. Nawet tak nietypowych, jak np. projektowanie miasta tak, aby było Smart. jPodobnie w przypadku magazynu.
W czym przejawia się takie podejście prezentuje wspomniane już video, na którym pokazano na czym polega projektowanie magazynu przyszłości.
Projektowanie magzynu wiąże się z innowacyjnością oraz wizualizacją. Projektując magazyn można wykorzystać najnowocześniejsze narzędzia do wizualizacji tego, co chcemy stworzyć. Na filmie pokazano także możliwość wykorzystania najnowocześniejszych technik wirtualnych do projektowania oraz wizualizacji. Projektant tworzy swoją wizję w wymiarze wirtualnym na ekranie komputera lub na nowoczesnych ekranach. I od razu może widzieć efekty, co pozwala na wporwadzanie zmian niemal w tym samym czasie rzeczywistym.
Logistyk projektant od razu może obserwować efekty swojej pracy przy projektowaniu magazynu. Tego rodzaju programy bowiem nie tylko dają świetne efekty wizualne, ale projekt w wersji komputerowyej jest w ruchu. Czyli od razu można zobaczyć, jak taki magazyn będzie działał w realnej rzeczywistości, jakie mogą być problemy. W wyniku czego możemy od razu nanosić zmiany. Taką wizualizację projektant może zaprezentować firmie logistycznej, dla której magazyn jest projektowany.
Zatem jest to usługa pod klienta, na indywidualne zamówienie. Jak dobrze wiemy, mamy wiele rodzajów magazynów oraz systemów ich zorganizowania. Projektant może wybrać odpowiedni model dla danego rodzaju działalności logistycznej, branży czy też rodzaju produktu, który będzie w nich magazynowany. A sam proces projektowania jest przyjemny zarówno dla projektanta, jak i odbiorcy, gdyż wszystko można zobaczyć na ekranie.
Sposób projektowania magazynu
Logistyk – projektant tworzy nie tylko ogólny model magazynu, ale wszystkie jego funkcje. Decyduje, gdzie mają być zlokalizowane poszczególne części magazynu oraz co się w nim będzie znajdować. Tak, aby jak najlepiej dany magazyn mógł spełniać swoje funkcje.
Ograniczeniem przy projektowaniu magazynu nie jest tylko wyobraźnia, ale także wymogi oraz przepisy, jakie obowiązują w danym kraju. Także kwestie lokalizacji magazynu oraz jego otoczenie. Na przykład projektant musi uwzględnić warunki terenu, a także lokalizację dróg dojazdowych do magazynu.
Co do natomiast logistyki wewnętrznej tzw. intralogistics. to projektant musi brać pod uwagę wszelkie parametry dopuszczalnych odległości, rodzaj regałów czy stopnia zakładanej automatyzacji magazynu. W pełni zautomatyzowany magazyn
Zatem projektant nie jest tylko wirtualnym architektem czy inżynierem. Musi posiadać umiejętności nie tylko z zakresu design thinking czyli myślenia projektowego czy innowacyjnego, ale także dużą wiedzę logistyczną, jak również z obszaru zarządzania magazynem oraz procesów logistycznych. I w końcu musi brać pod uwagę liczbę pracowników, jaka ma być docelowo zatrudniona na magazynie, rodzaj urządzeń, które będą w nim używane. Na końcu natomiast a w zasadzie na początku należałoby wspomnieć o kosztach czyli budżecie, jaki projektant musi uwzględnić przy projektowaniu magazynu dla danego klienta. Musi także dążyć do optymalizowania powierzchni magazynu, uwzględnić rodzaj produktów oraz opakowań, jakie będą w tym magazynie składowane.
Na zaprezentowanym video pokazano sposób preojektowania magazynu przyszłości maksymalnie zautomatyzowanego oraz zoptymalizowanego, opartego jedynie na nowoczesnych systemach, praktycznie bez udziały ludzi.
Zatem projektowanie magazynu nie jest zadaniem łatwym,
projektant musi brać pod uwagę wszystkie powyższe elementy.