www.pixabay.com

Co oznacza efektywna intralogistyka?

Co oznacza efektywna intralogistyka? Intralogistyka – Intralogistics oznacza inaczej  logistykę wewnętrzną. Nowoczesna intralogistyka oznacza optymalizację przepływów materiałowych oraz zwiększanie efektywności działania magazynu oraz procesów logistycznych.

Co to jest intralogistyka?

Intralogistyka opisuje cały proces w logistyce, który ma związek z połączeniem i współdziałaniem wewnętrznych systemów przepływu materiałów, systemów transportu zautomatyzowanego W pełni zautomatyzowany magazyn, logistyki oraz transportu towarów na terenie przedsiębiorstwa.

Jest to także planowanie innowacyjnych rozwiązań oraz automatyzacja techniki przenośnikowej na magazynie. Optymalizacja systemów sterowania urządzeniami wykorzystywanymi na magazynie oraz realizacja projektów należą do zadań intralogistyki.

Z drugiej strony, jest to wykorzystanie i rozwój sprzętu w zakresie oprogramowania, systemów zarządzania magazynem, nowoczenych sieci wykorzystania robotyki Roboty w logistyce oraz inżynierii.

Intralogistyka a efektywne wykrzystanie pracowników

W intralogistyce wyzwaniem jest nie tylko technologia, przepływ materiałów  czy transport produktów, ale także przepływ informacji i wewnętrzna organizacja pracy oraz optymalizacja wykorzystania pracowników. Od przyjęcia towaru do wydania towaru, procesy i technologie muszą być prawidłowo obsługiwane. Ważne jest, aby procesy w intralogistyce były przyjazne dla pracowników na magazynie oraz zwiększały ich wydajność w codziennej pracy. Ważna jest zatem nie tylko automatyzacja magazynu
W pełni zautomatyzowany magazyn oraz wykorzystanie nowoczesnych technologii.

Intralogistyka oraz nowoczesne rozwiązania technologiczne

Stopień automatyzacji i przepływu informacji w procesach logistycznych w ramach intralogistyki ma decydujące znaczenie w wydajności oraz kosztach eksploatacji. Integracja wszystkich elementów w zakresie przepływu towarów oraz cyfryzacji, sterowania oraz wykorzystania nowoczesnych rozwiązań logistycznych powinna w efekcie prowadzić do znacznej redukcji kosztów pracy magazynu.

Zastosowanie zautomatyzowanych bezobsługowych robotów transportowych w magazynach wysokiego składowania, zautomatyzowanych wózków widłowych ma wpływ na wewnętrzne przepływy materiałowe oraz jakość usług logistycznych, realizowanych przez wysoko efektywne systemy magazynowe. Systemy kompletacji zamówień przyśpieszaja ten proces logistyczny polegający na wewnętrznej realizacji zamówień.
Wszystko to sprowadza się do optymalizacji zarządzania magazynem i wsparciem.

Intralogistyka a nowoczesne systemy IT

Odrębną kwestią są systemy informatyczne związane z funkcjonowaniem magazynu oraz zarządzaniem nim. Wymagają one specjalistycznej wiedzy oraz współdziałania informatyków, którzy muszą stworzyć i obsługiwać nowoczesne systemy IT, które zapewniają efektywną pracę magazynów.

Koordynacja oraz duże zróżnicowanie systemów informatycznych w jednym magazynie wymaga odpowiednich rozwiązań programistycznych. Wymaga również odpowiedniej prędkości oraz sprawności działania sieci i bezawaryjności. Bowiem jeżeli systemy informatyczne okażą się niesprawne może to zablokować pracę magazynu, kompletację i wysyłkę zamówień. Jakiekolwiek przestoje z powodu konieczności naprawy sieci rodzą potężne koszty.

Podsumowanie

Obszary zastosowań intralogistyki są więc bardzo wszechstronne. Nie chodzi tylko o magazynowanie, ale również o wewnętrzną kontrolę firmy nad wszystkimi procesami związanymi z przepływem towarów. Budowa prawidłowego systemu intralogistycznego trwa kilka lat i nigdy nie jest zakończone.

Współczesna logistyka wymaga sprawnych systemów logistycznych, także w obszarze IT. Współcześnie mamy w ramach intralogistyki szeroki wachlarz ofert dostawców systemów informatycznych oraz możliwości tworzenia i integrowania sieci, która jest potrzebna w każdym współczesnym magazynie.

Podsumowując, Intralogistyka to planowanie przepływu materiałów oraz analiza tych przepływów. Oznacza planowanie oraz projektowanie procesów oraz zwiększanie ich efektywności w oparciu o wysoko zautomatyzowane systemy. Jest to w końcu integrowanie tych wszystkich systemów w jeden spójny system współczesnej intralogistyki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here