Rozwój osobisty to pasja wielu osób, w tym również aktywnie działających biznesmenów. Na czym polega rozwój osobisty i jak należy go realizować? Niektórzy kładą nacisk na spełnianie swoich marzeń, inni mówią o poznawaniu siebie i osiąganiu stanu wewnętrznego spokoju. Niezależnie od różnic w opinii, rozwój osobisty może mieć duży wpływ na twoją aktywność biznesową. Poniżej udzielamy kilku porad dla przedsiębiorców szukających pomysłów na rozwój osobisty oraz pomocy w tym temacie.
Wskazówki w rozwoju osobistym i jego planowaniu
Rozwoju osobistego nie należy odkładać na przyszłość – mniej lub bardziej nieokreśloną – ale należy zacząć już teraz! Samo czytanie tego tekstu jest świadectwem pierwszych kroków, które podjąłeś w tym celu. Nie martw się, jeśli dręczą cię obawy – każdy stawiający pierwsze kroki w rozwoju osobistym nie jest pewien obranej ścieżki oraz wielokrotnie ją zmienia. Nawet jeśli dzisiejsze wybory jutro okażą się niewłaściwe, to najważniejsze, że już zacząłeś – zamiast odkładać samorozwój na „kiedyś”.
Stawianie małych kroków oraz cierpliwość to kolejna istotna zasada. Droga prowadząca na szczyt jest długa i stroma, dlatego najlepiej pokonywać ją małymi krokami. Nie ma powodu, by podejmować zbyt wiele działań jednocześnie, które rozpraszałyby twoją uwagę. Lepiej skupić się na realizacji kilku obranych i określonych celów oraz zrealizować je dokładnie, nawet w najmniejszych elementach.
„Małpowanie” to metoda, którą można by nazwać po prostu – uczeniem się od innych. Wiele osób przed tobą przeszło podobną ścieżkę w samorozwoju, dlatego zamiast samemu poszukiwać na oślep, lepiej zdać się na sprawdzone rozwiązania osób bardziej doświadczonych. Dowiedz się, jak wygląda ich plan dnia codziennego, jakie mają małe nawyki, jakim formom aktywności oddają się w wolnym czasie. Inspiracją może być dla ciebie zarówno coach, osoba duchowna, osoba sławna, znany biznesmen lub autor książki o rozwoju osobistym.
Samorozwój w biznesie – czyli jak być otwartym na zmiany
Przede wszystkim – nie przywiązuj się do raz obranych rozwiązań. Pamiętaj, że to, co dzisiaj może wydawać się optymalne i racjonalne, może wyglądać zupełnie inaczej za miesiąc lub rok. Zmienia się nie tylko rzeczywistość, w której funkcjonujemy, ale również sposób jej oddziaływania na nas jak. Dotyczy to również twojego biznesu, który powinien odznaczać się elastycznością, adaptowalnością oraz otwartością na przekształcanie raz obranych rozwiązań, a także na aktywne poszukiwanie optymalnych alternatyw.
Z działaniem nierozerwalnie wiąże się odpowiedzialność za jego konsekwencje. Nie należy jej unikać, gdyż jest źródłem ważnego doświadczenia biznesowego jak i życiowego, a także ma olbrzymi walor edukacyjny. Pamiętaj, że choć dobrze jest uczyć się na cudzych błędach, to jednak najważniejsze lekcje na temat życia i biznesu wyciągniesz z własnych błędów i porażek.
Nie należy zapominać o wdzięczności, która jest nie tylko spontanicznym i oczywistym odruchem ludzkiej empatii, ale również ma ważne funkcje komunikacyjne. Nie należy unikać wyrazów wdzięczności wobec swoich kontrahentów, a także podwładnych oraz pracowników niższego szczebla. Eksponowanie pozytywnych emocji może ułatwić komunikację w całym przedsiębiorstwie. Ponadto, ważna jest wdzięczność wobec samego siebie, którą również należy wyrażać spontanicznie i regularnie.