www.pixabay.com

„Logistyka ostatniej mili” w branży kurierskiej

„Logistyka ostatniej mili” w branży kurierskiej – z ang. Last mile logistics obejmuje
szereg zadań logistycznych realizowanych ze względu na charakter określonej usługi logistycznej na ostatnim etapie dostarczania przesyłek do odbiorców.

Koncepcja „logistyki ostatniej mili” wiąże się z Logistyką dystrybucji. Logistyka dystrybucji a infrastruktura logistyczna

Logistyka „ostatniej mili” w branży kurierskiej – Na czym polega?

Koncepcja „Logistyki ostatniej mili” wiąże się z tym, iż pomimo znacznej optymalizacji usługi kurierskiej poprze nowoczesne sortownie Nowoczesne sortownie przesyłek czy inne rozwiązania logistyczne na wcześniejszych etapach, nie da się zapobiec opóźnieniom n a ostatnim etapie dostarczania przesyłek. Stąd to wydzielenie tego etapu i nazwanie w sposób dość kumorystyczny, ale oddający istotę sprawy.

Kryteria oceny usługi kurierskiej na etapie „ostatniej mili”

Ponadto każda firma kurierska ma własne rozwiązania w tym zakresie. Ocena efektywności tych rozwiązań w sytuacji, gdy chcemy porównać jakość usługi kurierskiej, która w przeciwieństwie do innych przepływów w największym stopniu koncentruje sie na kryterium czasu.

W przypadku „logistyki ostatniej mili” nie chodzi tutaj o ogólnie pojęte zadowolenie klienta, ale obiektywne kryteria niezawodności w dostawie paczki

W odniesieniu do „logistyki ostatniej mili” zasadnicze znaczenie posiada równowaga zachodząca między oczekiwanym przez klientów poziomem niezawodności i elastyczności dostaw oraz kosztami za konkretną przesyłkę kurierską.

Niezawodność dostaw jest złożoną kategorią pojęciową, która odnosi się do terminowości i kompletności dostaw oraz braku uszkodzeń przesyłki. Z kolei elastyczność dostaw oznacza dopasowanie czasu oraz miejsca dostawy do wymagań odbiorcy przesyłki.

Z tym ostatnim w branży kurierskiej niestety nie jest najlepiej. W sytuacji kiedy niejednokrotnie odbiorca musi cały dzień siedzieć i czekać na przesyłkę, bo nie wiadomo, kiedy kurier przyjdzie ją doręczyć. Być może nie da się osiągnąć wszystkich tych trzech kryteriów jednocześnie na równie wysokim poziomie.

Makrologistyka w odniesieniu do koncepcji „ostatniej mili”

W odniesieniu do koncepcji „Logistyki ostatniej mili” to ta koncepcja wiąże się z obserwacją, iż tak naprawdę o tej „ostatniej mili” decyduje nie tylko ostatni odcinek w łąńcuchu dostaw branży kurierskiej, ale całość procesu logistycznego od nadawcy do odbiorcy.
Mówi się w związku z tym o 
Makrologistyce , która obejmuje przedsięwzięcia realizowane w ramach trzech podsystemów:

  • podsystemu infrastruktury;
  • obsługi ładunków w obiektach logistycznych;
  • podsystemu przepływu informacji.I wszystkie te elementy są decydujące co do tego, jaki będzie efekt końcowy całego łańcucha dostaw w branży kurierskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here