wykopy

Każda nowa inwestycja musi być budowana na gruncie, który jest dokładnie zbadany. Firmy geotechniczne stosują różne metody sprawdzania gruntu, jednak równie ważne jest zabezpieczanie wykopów w trakcie prac, oraz po ich ustaniu. Jak i po co zabezpieczać wykopy?

Po co zabezpieczać wykopy?

Podczas różnego rodzaju prac budowlanych często potrzebne jest stworzenie głębokich wykopów. W zależności od właściwości gruntu, robienie dziury w ziemi może być mniej lub bardziej bezpieczne. Jeśli grunt nie jest wystarczająco nośny, trzeba użyć metod zagęszczania lub wzmacniania gruntu, a w przypadku wykopów, odpowiednich metod ich zabezpieczania. Zabieg ten wymaga specjalnych umiejętności, dlatego zabezpieczenie wykopów warto zlecić firmie Keller. W zabezpieczaniu wykopów najważniejsze jest, żeby ingerencja w glebę nie uszkodziła w żaden sposób sąsiadujących konstrukcji, czy izolacji.

Jakie są technologie zabezpieczania wykopów?

Istnieją różne technologie zabezpieczania wykopów, a każda z nich przeznaczona jest do innego rodzaju zabudowań czy gleby. Jedną z najpopularniejszych jest obudowa berlińska, która polega na umieszczeniu pionowych, stalowych pali w wykonanych wcześniej otworach. Na pionowe pale kładzie się następnie elementy poziome. Taka obudowa stabilizuje mocno wykop, pod warunkiem, że nie dosięga on wody gruntowej, oraz, że w jego okolicy nie ma  żadnych budynków.

Inną technologią zabezpieczenia wykopów jest obudowa paryska, która jest odmianą jej berlińskiej odpowiedniczki. Ten typ zabezpieczeń stworzony jest z metalowych, odginanych systematycznie prętów, na które nakłada się siatkę zbrojeniową. Na koniec, cały fragment ulega zabetonowaniu.

Jeśli zabudowa wokół wykopu jest ciasna, często stosuje się zabezpieczenie za pomocą palisady. To  zabezpieczenie polega na wprowadzeniu do gruntu niewielkich pali, które jednocześnie ograniczają wibracje i hałas.

Można zabezpieczać wykopy także za pomocą ścianek szczelnych, które są jednocześnie zabezpieczeniem przed wodą. Mogą one być wykonane z różnych materiałów i występują wraz ze specjalnymi zamkami, które jeszcze bardziej uszczelniają konstrukcję.

Jak znaleźć firmę do zabezpieczania wykopów?

Zabezpieczanie wykopów to poważna rzecz, a do ich przeprowadzenia potrzebna jest profesjonalna firma. Zarówno sprawdzanie stanu podłoża, jak i jego zagęszczanie, musi odbywać się przy wsparciu specjalistów, którzy zaznajomieni są z właściwościami ziemi i technikami potrzebnymi do ich zmiany. Tylko przy pomocy profesjonalnych urządzeń jest możliwa zarówno zmiana nośności gleby, jak i odpowiednie zabezpieczenie wykopów.

W przypadku konkretnych działań związanych na przykład z budową danego budynku lub inwestycji, konieczna jest między innymi analiza geotechniczna, a czasem również dokumentacja geotechniczna. Wykonać ją musi odpowiednio przeszkolony geolog lub geotechnik. Zarówno proces przygotowawczy, polegający na badaniu właściwości gleby, jak i sam proces zabezpieczania wykopów wykonywany być powinien przez specjalistów ze specjalnymi kwalifikacjami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here