Hale produkcyjne, magazyny, sklepy, banki i pozostałe placówki, które mają różne działy, na co dzień korzystają z komputerów i innego rodzaju elektroniki. Coraz bardziej popularna jest więc automatyzacja logistyki przemysłowej, która pozwala na koordynowanie ze sobą różnych czynności i systemów.
Co to jest automatyzacja procesów przemysłowych?
Każda większa placówka przemysłowa posiada kilka działów i musi w swoim funkcjonowaniu skoordynować czynności tak, aby były wykonywane w jak najszybszym czasie. Procesy automatyzacji odbywają się w firmach na wielu poziomach – od uruchomienia linii produkcyjnej do skanowania różnego rodzaju dokumentów. Jednak pełna automatyzacja logistyki przemysłowej pozwala na dużo sprawniejszą i dokładniejszą pracę.
Logistyka przemysłowa nowej generacji (Aiut) to przede wszystkim zdalne zarządzanie wieloma systemami. Dzięki niej działanie maszyn i urządzeń niezbędnych do produkcji nie będzie generować opóźnień.
Automatyzacja logistyki przemysłowej – przykłady
Automatyzacja logistyki przemysłowej może odbywać się na różnych płaszczyznach i w różnych miejscach. Najbardziej skorzystają na niej hale produkcyjne czy przedsiębiorstwa, które na co dzień mają do skatalogowania wiele elementów, jak choćby placówki pocztowe czy firmy kurierskie. Zautomatyzować można transport wewnętrzny, czyli tak zwaną flotę autonomicznych urządzeń mobilnych, systemy magazynowe (polega to na skoordynowaniu różnych urządzeń w obrębie magazynu), a także systemy paliwowe, co świetnie sprawdzi się we wszelkich firmach transportowych, zwiększając kontrolę nad paliwem i bezpieczeństwo.
Do procesu automatyzacji można użyć kilku rozwiązań, zależnie od zapotrzebowań placówki. Mogą to być coboty, czyli roboty współpracujące, które przyspieszają procesy produkcyjne, a także automatyczne roboty mobilne, wspomagające automatyzację transportu. Bardziej klasycznymi rozwiązaniami są zautomatyzowane linie produkcyjne czy mobilne stanowiska produkcyjne. Samym procesem produkcyjnym można zarządzać za pomocą systemu zarządzania produkcją Qursor, a w bankach i biurach przyda się system BMS, czyli automatyzacja budynkowa.
Dlaczego warto zautomatyzować procesy na halach przemysłowych czy w magazynach?
Coraz więcej czynności jest zautomatyzowanych, jednak wiele procesów można usprawnić jeszcze bardziej. Nie jest tajemnicą, że przy większości prac nadal będą potrzebni ludzie, jednak współpracujące z nimi roboty i zdalne sterowanie to w obecnych czasach już nie science-fiction, a realna możliwość usprawnienia wielu procesów. Automatyzacja czynności produkcyjnych, jak i całej logistyki wewnątrz różnego rodzaju miejsc pracy jest krokiem ku optymalizacji pracy i ujednoliceniu działań wewnątrz zakładu.
Plusem wielu systemów, które służą do automatyzacji, jest niewątpliwie możliwość zdalnego sterowania wieloma urządzeniami naraz oraz dostęp do danych, które pomogą w dokładniejszych analizach i zaplanowaniu dalszych działań.