Czym jest logistyka magazynowania

Magazynowanie jest aktualnie jedną najpopularniejszych usług w przemyśle. Właściciele firm produkcyjnych decydują się na skorzystanie z takiej oferty głównie ze względu na brak miejsca do przetrzymywania ich towaru oraz redukcji kosztów związanych z zatrzymywaniem i wznawianiem działania maszyn.

Logistyka magazynowania to nic innego jak zbiór wszystkich procesów, które składają się na całą ofertę przetrzymywania. Mowa tutaj głównie o zaplanowaniu transportu, przewozie, odpowiednim oznaczeniu towarów, składowaniu ich oraz potencjalnej wysyłce. To właśnie dzięki tej czynności jesteśmy w stanie płynnie kontrolować przebieg danego towaru. Do monitorowania służą odpowiednie programy wraz z bazami danych, zawierające oprogramowania, które dokładnie opisują, co w danym momencie dzieje się z asortymentem.

Cele logistyki magazynowania

Powiedzieliśmy sobie przed chwilą, że logistyka obejmuje szereg składowych, począwszy od planowania transportu towaru, aż po jego złożenie na konkretnym regale i wysyłkę. Warto jest podkreślić, że w głównej mierze logistycy zajmują się tym, aby wszystkie te czynności były wykonane jak najniższym kosztem.

Głównym założeniem specjalistów do spraw logistyki jest, aby zmaksymalizować wypełnianie przestrzeni magazynowej. Im więcej precyzyjnie rozstawionego towaru zmieści się na halach, tym więcej powstaje możliwości na pozyskiwanie nowych klientów. Ważne jest jednak, aby robić to w sposób nie kolidujący i nie utrudniający pracy osobom, które obsługują wszystkie urządzenia transportowe, np. wózki widłowe. W przeciwnym wypadku, mogą oni mieć utrudniony dostęp do określonych towarów, co z pewnością odbije się na efektywności ich pracy.

Trzeba mieć na uwadze również fakt, że wszystko zależy od transportu. Zadaniem logistyków jest szukanie dla samochodów przewozowych najoptymalniejszych tras oraz prowadzenie ich w rejony z niższymi cenami paliwa.

Poszczególne etapy logistyki

Cele logistyki magazynowania

W celu prawidłowego zarządzania magazynem, logistycy stawiają przed sobą trzy konkretne etapy. Pierwszym z nich jest projektowanie układu magazynu. Konieczne jest w tym wypadku ułożenie regałów bądź miejsc na towary wolnostojące w odpowiednich odstępach oraz w taki sposób, aby łatwo można było do nich dojechać i nie przestawiać innych asortymentów. Każdy towar dla każdego klienta powinien być na wyciągnięcie ręki albo przynajmniej wózka widłowego.

Trzeba również zaznaczyć, jak ważne jest ułożenie konkretnych towarów na odpowiednich regałach. Drugim etapem, którym zajmuje się logistyka magazynowania jest identyfikacja produktów. Odbywa się to za pomocą specjalistycznego oprogramowania, śledzącego towar na każdym jego etapie. Zadaniem logistyka jest również zapewnienie bezpiecznych i komfortowych warunków swoim pracownikom. To właśnie oni rozplanowują ich godziny pracy, zlecają zadania oraz dbają o ich bezpieczeństwo.

Podsumowanie

Obsługą magazynu zajmuje się wiele osób. Począwszy od zarządu dysponującego budżetem, aż po magazynierów, którzy swoją ciężką pracą rozprowadzają towar na regały. Nic jednak nie funkcjonowałoby tak dobrze, gdyby nie praca logistyków. To właśnie oni zapobiegają kłótniom i kolidowaniu ze sobą towarów, a także czuwają nad tym, aby żaden towar nikomu nie umknął.

Są odpowiedzialni za bardzo wiele, gdyż w przypadku małego ich błędu, straty mogą być naprawdę duże.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here