Innowacje w projektowaniu wózków widłowych
Innowacje w projektowaniu wózków widłowych. W obszarze konstruowania wózków widłowych polegają one na usprawnieniach, które można sprowadzić głównie do kilku kierunków, takich jak:
- podniesienia poziomu bezpieczeństwa operatora oraz pracowników magazynów
- zastosowania innowacyjnych systemów mających ułatwić przenoszenie lub podnoszenie towarów
- nowoczesne oraz innowacyjne rozwiązania w zakresie napędu
Wobec konstrukcji wózków widłowych wzrastają wymagania ze strony użytkowników oraz przedsiębiorców. Wózek widłowy powinien być wytrzymały, posiadać nowoczesne rozwiązania oraz wysoką wydajność.
Nowoczesne wózki widłowe są wielofunkcyjne. Typy wózków widłowych
Powinny zajmować jak najmniej miejsca oraz być proste w obsłudze i bezpieczne.
W dodatku wózki widłowe są coraz częściej produkowane pod konkretne zamówienie. Projektanci wózków starają się je dopasować pod indywidualne potrzeby różnych magazynów oraz typów produktów, które przy pomocy wózków widłowych mają być przenoszone, jak również do indywidualnych potrzeb przedsiębiorców.
Innowacje w projektowaniu wózków widłowych
Hybrydowe oraz ekologiczne wózki widłowe
Większość wózków widłowych stosowanych obecnie to wózki widłowe elektryczne.
Jednakże z przyczyn ekologicznych w segmencie produkcji wózków widłowych zaczynają dominować kierunki ich usprawniania podobne jak w branży motoryzacyjnej, w postaci nie tylko modeli o napędzie elektrycznym, gazowym, ale także hybrydowym.
Jeśli chodzi o kierunki zmian w obszarze wózków widłowych elektrycznych, to stosuje się coraz lepsze rodzaje zasilania, w tym różnego typu baterie litowo-jonowe. Są mniejsze i lżejsze oraz szybciej się ładują. Znacznie dłużej działają niż ich system zasilania oparty na akumulatorach.
Prognozy mówią, iż do 2030 roku wózki widłowe będą napędzane przede wszystkim przez akumulatory litowo-jonowe.
Kolejna innowacja w obszarze zasilania na przyszłość to wózki widłowe zasilane wodorem. Testowe wózki widłowe wodorowe wymagają napełniania zbiornika, które trwa kilka minut, a wystarcza na 8 godzin pracy urządzenia. Takie rozwiązania pomogą w zmniejszeniu emisji CO2 na znaczną skalę.
Ergonomiczne innowacje dla wózków widłowych
Ważnym obszarem innowacji w zakresie projektowania wózków widłowych jest kwestia ergonomii. Operator wózka widłowego jest zmuszony do jego obsługi w różnych pozycjach, także nie zawsze wygodnych i zdrowych, w jakich pracuje przez wiele godzin, bardzo często w różnych niekorzystnych dla zdrowia pozycjach.
Ogromnym problemem dla operatorów było ciągłe skręcanie tułowia czy konieczność wychylania się z kabiny czy też inne, nie do końca zdrowe pozycje, jakie operator wózków widłowych musi przyjmować podczas pracy, spowodowały, że projektanci wyspecjalizowani w obszarze ergonomii usiłują tak projektować nowe typy wózków widłowych, aby były bardziej optymalne pod względem ergonomicznym, Aby operator wózka widłowego nie wracał do domu zmęczony, z bólami różnych części ciała.
W obszarze ergonomii zwraca się także dużą uwagę na optymalizację fotela operatora, podobnie jak innowacje foteli w samochodach w branży motoryzacyjnej. Nowoczesne modele foteli mogą na przykład obracać się o 180 stopni czy też odpowiednio dostosowywać się do pozycji operatora. Ważna jest także kwestia pasów bezpieczeństwa, których zasady działania i optymalizacji są podobne jak w samochodach osobowych. Jednak w wózkach widłowych szczególnie ważne jest, aby były wygodne i elastycznie dopasowujące się, gdyż operator wózka widłowego wykonuje szereg czynności i znajduje się w ruchu większym niż kierowca samochodu. Ponadto są szczególnie ważne w wózkach, która nie mają zamkniętych kabin, aby operator nie wypadł z wózka podczas jazdy.
Innowacje a monitoring trasy wózka widłowego
Nowoczesne rozwiązania technologiczne koncentrują się także na kwestiach monitorowania trasy przejazdu wózka widłowego. Ma związek z bezpieczeństwem operatora, a przede wszystkim pracowników magazynowych, którzy na takiej trajektorii wózka widłowego mogą się znaleźć. Chodzi tutaj nie tylko o specjalne kamery do moniotorowania, ale także zasięg wzroku operatora. Ważne jest czy ze swojego podestu czy fotela w kabinie może mieć większy lub mniejszy zakres widoczności.
Kwestie bezpieczeństwa z punktu widzenia pola widoczności to także bezpieczeństwo w zakresie podjeżdżania do konstrukcji wysokiego składowania czy podestów i podjazdów do wyładunku czy rozładunku itp.
Rozwiązaniem wszystkich tych problemów jest min. zamontowanie miniaturowych kamer w każdym newralgicznym miejscu wózka widłowego. Takie rozwiązania umożliwiają operatorowi obserwowanie otoczenia na ekranie, bez konieczności nadwyrężania ciała. Ale co najważniejsze z szerokimi możliwościami monitorowania trasy.
Ponadto w nowoczesnych wózkach widłowych zazwyczaj kierownica zastępowana jest przez joystick. Wózki tego typu są dogodniejsze do sterowania.
Nowoczesne rozwiązania w zakresie systemów sterowania
Kolejny przykład innowacji dotyczy autonomicznych systemów sterowania wózkami – na przykład za pomocą iPada czy innych rozwiązaniach IT.
Innowacyjne rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo pracy
Sterowanie wózkiem widłowym musi być precyzyjne, aby uniknąć wypadków przy pracy z udziałem własnym lub innych pracowników.
Najczęściej do wypadków z udziałem wózków widłowych dochodzi z winy pracownika. Presja czasu czy zmęczenie są największymi wrogami operatora.
Bezpieczeństwo użytkowania wózka widłowego wymaga, aby zajmowała się tym osoba wyznaczona operatora wózka widłowego. Wóżki widłowe są wyposażone w panel dotykowy, który identyfikuje pracownika uprawnionego do użytkowania wózka widłowego. Urządzenie rozpoznaje odcisk palca operatora a następnie uruchamia swoje funkcje.
Bardziej innowacyjnym rozwiązaniem jest pomysł zastosowania chipów. Ma to być automatyczna identyfikacja operatora, który miałby wszyty chip w ubranie robocze. Wózek rozpoznaje kierowcę, co pozwala na jego uruchomienie. Chodzi także o to, aby dostosowywał swoje funkcje i ustawienia do danej osoby. Wówczas operator nie traci czasu na ustawianie ich za każdym razem, kiedy zamierza na nim pracować.
Nowoczesne wózki widłowe posiadają także czujniki, których zadaniem jest rozpoznawanie przeszkód lub osób trzecich na drodze.
Kolejnym bardzo przydatnym rozwiązaniem w obszarze sterowania wózkiem widłowym przez operatora jest system przeznaczony do płynnego manewrowania. Ma to znaczenie podczas częstych zmian kierunku jazdy.
Optymalizacja projektowania wózków widłowych jest ukierunkowana na ich udoskonalanie w różnych obszarach technologicznych, ergonomii oraz bezpieczeństwie użytkowania. Ważna jest także kwestia ochrony środowiska oraz wybór nowoczesnego napędu. Priorytetem jest także bezpieczeństwo nie tylko operatora, ale także innych pracowników.