Typy wózków widłowych
Typy wózków widłowych. Wózek widłowy został skonstruowany w USA, ale nie od razu znalazł szersze zastosowanie.
Wzrost sprzedaży wózków widłowych miał miejsce po wybuchu II wojny światowej, jednak dopiero w nowoczesnej logistyce stosowany jest tak powszechnie. Jest tak ze względu na rozwój magazynowania i transportu, a zwłaszcza zwiększone zapotrzebowanie na różnego rodzaju urządzenia wspomagające proces składowania.
Budowa wózka widłowego
Wszystkie wózki widłowe mają podobną konstrukcję. Podstawowy układ podnoszenia składa się z masztu oraz płyty czołowej, łańcucha oraz wideł. Oprócz tego elementami motorycznymi są układ jezdny oraz hamulcowy, blok napędowy. Element równoważący stanowi przeciwwaga. Układ sterowania wózka widłowego składa się z kierownicy, pedałów oraz dźwigni. Wózki widłowe mogą być otwarte lub zamknięte tj. posiadać osłonę dachu, co poprawia bezpieczeństwo operatora.
Cechy wózków widłowych
Do cech wózków widłowych należą:
- poziom bezpieczeństwa
- wygoda
- energia zasilania
- ergonomia
Parametry wózków widłowych
Podstawowe parametry wózków widłowych to:
- rodzaj napędu oraz udźwig
- maksymalna prędkość
- wymagana przestrzeń międzyregałowa
- wysokość podnoszenia
- środek ciężkości
Klasyfikacja wózków widłowych
Typy wózków widłowych. Podział wózków widłowych opiera się na różnych kryteriach:
- ze względu na napęd
- z punktu widzenia funkcji
Jest wiele bardzo wózków widłowych o różnych funkcjach oraz zastosowaniach, dlatego należy znać ich rodzaje, aby wiedzieć który do czego może być wykorzystywany. Jest to istotne, aby dobrać odpowiedni wózek dla swojej firmy logistycznej czy typu magazynu.
Podział wózków widłowych ze względu na napęd
- Wózki widłowe spalinowe: są napędzane olejem spalinowym lub przy pomocy napędu gazowego. W dodatku z uwagi na emisję spalin służą do przemieszczania toowarów na otwartych przestrzeniach. Dlatego jeśli chcemy używać wózków widłowych w zamkniętych magazynach powinny posiadać filtr ograniczający wytwarzanie spalin
- Gazowe wózki widłowe: podobnie jak w przypadku wózków spalinowych stosuje się je na otwartych przestrzeniach lub muszą być wyposażone w filtry. Jakkolwiek w porównaniu do wózków spalinowych są bardziej ekonomiczne z uwagi na napęd gazowy
- Elektryczne wózki widłowe: podobnie są wykorzystywane do zamkniętych oraz niewielkich przestrzeni.
Podział wózków widłowych ze względu na funkcje
- Boczne wózki widłowe zwane także wózkami bocznego załadunku, które służą do przewożenia długich i ponadwymiarowych elementów,
- Terenowe wózki widłowe stosowane na placach budowy,
- Wózki widłowe podnośnikowe zwane teleskopowymi, gdyż charakteryzują się zasięgiem w górę i w przód. Dają możliwość podnoszenia wysokogabarytowych ładunków w magazynach,
- Systemowe wózki widłowe nowoczesne o bardziej skomplikowanym mechanizmie działania,
- Wózki widłowe wysokiego składowania dają operatorowi wiele możliwości manewrowania z uwagi na to, iż mają maszt wysuwany do przodu. Są bardzo przydatna w magazynach wysokiego składowania,
- Skrętne wózki widłowe mają zastosowanie w wąskich przejściach, gdyż ich konstrukcja pozwala przemieszczać towar łatwo skręcając,
- Wózki widłowe wielokierunkowe także świetnie się sprawdzają w krętych korytarzach. Mają napęd oparty na niezależnym obrocie kółek przednich oraz tylnych, jak również wysuwany maszt.
- Podwieszane wózki widłowe są transportowanie wraz z ładunkiem poprzez podczepienie do ciężarówki. Mają małe gabaryty i dużą manewrowość.
- Kontenerowe wózki widłowe są w stoczniach oraz w portach przeładunkowych do przemieszczania kontenerów, podczas załadunku i wyładunku na statek. Wózki te są bardzo wytrzymałe na duże ciężary.
- Antywybuchowe wózki widłowe służą do załadunku oraz wyładunku produktów łatwopalnych oraz wybuchowych.Istnieje jeszcze wiele innych rodzajów wózków widłowych, wyspecjalizowanych oraz o różnych konstrukcjach. Dla przykładu:
Wózki widłowe podwieszane
Ten niezwykle popularny rodzaj wózka dzięki niewielkim gabarytom pozwala na podwieszenie go do ciężarówki razem z transportowanym ładunkiem.
Z punktu widzenia kierunku przemieszczania towaru:
Typ wózka unoszący czołowy
Są to wózki widłowe najczęściej wykorzystywane. Podjeżdżają z przodu celem podniesienia i przemieszczenia towaru oraz służą do zbierania zamówień tzw. order-picker. Pracownik mający uprawnienia na wózki widłowe steruje nimi przy pomocy obydwu rąk oraz posiada czujnik bezpieczeństwa w podłodze-podeście. Podnosi towar na wysokość 30 cm.Wózek unoszący boczny
Wózek tego typu przenosi towar w układzie bocznym, dlatego maksymalna wysokość podnoszenia podobnie jak poprzedni rodzaj to 30 cm.
Rodzaj wózka jezdniowy podnośnikowy wysokiego składowania
Jest to wózek jezdniowy podnośnikowy akumulatorowy. Posiada wyposażenie w standardowe widły oraz kabiny z szybą przednią, światła przednie i tylne oraz lusterka. Wózkiem jezdniowym podnośnikowym można poruszać się wewnątrz oraz poza magazynem, dlatego posiada cztery koła oraz opony pneumatyczne.
Wózek jezdniowy specjalizowany
Wózki jezdniowe podnośnikowe specjalizowane są to pojazdy, w których operator jest podwieszany wraz z ładunkiem. Tego rodzaju wózki służą do inwentaryzacji lub kompletowania niewielkich zamówień, dlatego posiadają otwierane barierki a sterowane są joystickiem.