www.pixabay.com

Drony w logistyce medycznej – Medical drone

Drony w logistyce medycznej. Mogą być wykorzystywane podczas wypadków motoryzacyjnych oraz transportu do szpitala. Dron medyczny dostarcza sprzęt medyczny tam, gdzie jest niezbędny oraz może uratować życie.

Jest to szczególnie interesujący nas sposób wykorzystanie dronów, zwłaszcza w czasach pandemii.

Do transportu ludzi, drony wykorzystuje się zamiast helikopterów. Do tych celów potrzebne byłyby drony większe oraz cięższe niż dotychczas wykorzystywane. Takie drony już juz obecnie w fazie testowania.

Odpowiedzią na to wyzwanie jest dopuszczenie do wykorzystania dronów 25-kilogramowych na wysokościach do 122 metrów i o szybkości do 161 km/h. Jednak tylko w polu widzenia operatora i nie nad ludźmi. Tego rodzaju drony mogą transportować ofiary wypadków komunikacyjnych oraz do transportu chorych do szpitala z terenów trudnodostępnych. Może to w wielu przypadkach ratować życie.


Zastosowanie dronów w ratownictwie medycznym

A zatem drony miałyby zastosowanie w ratownictwie medycznym. (patrz: VIDEO). Dron może być także wykorzystywany jako dostawca krwi czy narządów do przeszczepu. Byłby na pewno szybszy niż jakikolwiek inny transport.

Ambulance drone

Drony w logistyce medycznej są nazywane jako AMBULANCE DRONE – dron ratowniczy. Drony w logistyce

Jednak drony mogą także dostarczać sprzęt medyczny ratujący życie (patrz: VIDEO).

Tego rodzaju sytuację prezentuje poniższe VIDEO. W ciągu kilku sekund na wezwanie osoby prywatnej dron leci z urządzeniem ratującym życie w sytuacji zawału serca. To pokazuje, że drony w logistyce medycznej mają wszechstronne zastosowanie.


Drony w służbie ratownictwa wodnego oraz górskiego


Drony już obecnie wyjkorzystuje się w ratownictwie wysokogórskim oraz ratownictwie wodnym. W tym pierwszym przypadku służy do transportu ekwipunku czy dostawy leków do trudnodostępnych miejsc. Wszędzie tam, gdzie utknęli himalaiści czy ofiary górskich wypadków.

W odniesieniu do ratownictwa wodnego już obecnie drony są testowane także już w Polsce.
Na razie blisko brzegu drony pomagają ratować osoby w wodzie. Docierają one szybciej do topielca niż ratownik, w ciągu kilku sekund i mogą zrzucić bojkę dla osoby tonącej.

Drony mają także docelowo holować ludzi do brzegu. Duży ośmiowirnikowy dron jest wyposażony w boję ratowniczą na długiej lince. Boja jest zrzucana przez operatora drona tuż przy osobie potrzebującej pomocy. Tonący może złapać bojkę z linką, a następnie zostanie odholowany do brzegu
Dron bez problemu holuje osoby ważące 60 kg na odległość 50 m. System przewiduje sie do holowania osób ważących nawet do 150 kg.
Drony działają także w porach nocnych, kiedy ratownicy są w stanie zobaczyć tonącego, dron nie tylko go znajdzie poprzez system czujników GPS, ale jeszcze oświetli drogę oraz punkt, gdzie topielec się znajduje, co pomorze ratownikom dotrzeć szybko z ciężkim sprzętem ratowniczym. Zatem dron moźe być urządzeniem wspomagającym ratownictwo wodne.

Operatorzy dronów muszą przejść szkolenie i posiadać odpowiednie świadectwo kwalifikacji do sterowania dronem na dłuższe odległości.

Co prawda wdrożenia systemu dronów-ratowników wymaga czasu oraz drogiego sprzętu. Jednak skuteczność oraz korzyści, jakie mogą wyniknąć z zastosowania dronów w logistyce medycznej są duże. Warto jest w tym kierunku inwestować.

Zalety wykorzystania dronów

Do zalet dronów należą:

  • nie tylko szybkość, ale także 
  • gotowość do startu w każdej chwili oraz możliwość wykorzystania w trudno dostępnych terenach. Wszędzie tam, gdzie tradycyjne ratownictwo nie ma szans na niesienie pomocy

Wady dronów

Drony trzeba konserwować oraz ładować.

Są już obecnie coraz częściej w ratownictwie górskim. Drony ratują życie himalaistów, wszędzie tam, gdzie dostęp jest bardzo trudny lub niemożliwy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here