transport
www.pixabay.com

Drony w logistyce

Drony w logistyce. W świetle obecnego tempa rozwoju technologii i zainteresowania dronami jako nowymi środkami transportu oraz monitowania powstaje szereg pytań:

  • Czy tysiące dronów zasłoni nam niebo jako dostawca usług kurierskich w wiecznie zatłoczonych miastach?
  • Czy też możemy oczekiwać, iż drony będą dostarczać nam śniadanie czyli produkty spożywcze? 
  • A może drony będą w niedługiej przyszłości transportować kontenery nad naszymi głowami?

Jaka jest szansa, że drony jako pojazdy zastąpią w przyszłości transport publiczny czyli będą miały duże znaczenie w logistyce miasta? Smart city w logistyce miejskiej

Możliwości zastosowania dronów w logistyce

Z dnia na dzień możliwości dronów są większe i coraz bardziej wszechstronne mają zastosowanie. Jednak już niedługo mogą mieć kluczowy wpływ na dalszy rozwój globalnej logistyki. Już w tej chwili największe globalne korporacje wprowadzają drony do logistyki. Przykładem może być Walmart, który w swoim magazynie wprowadził drona, który w kilka minut skanuje cały magazyn a dane przekazuje do systemu centralnego, który optymalizuje funkcje magazynowe. Zatem rola dronów w przyszłości to nie tylko przemieszczanie produktów na różne odległości w miejscach trudno dostępnych, z uwagi na ich zwinność i niewielkie gabaryty oraz znaczne możliwości sterowania. Jest to także szansa na unowocześnienie wielu różnych dziedzin, w tym różnych obszarów logistyki.

Walmart testuje także drobny jako narzędzie dostaw towarów czy produktów zakupionych online (patrz VIDEO poniżej)

Drony w logistyce. Możliwości techniczne i ograniczenia

Możliwości dronów na razie są dość ograniczone, chociaż ich rozmiar zwiększa się. Produkowane są coraz większe drony, zatem w przyszłości nie powinno być problemów z zastosowaniem dronów zamiast samochodów dostawczych. Obecnie przeciętny dron czwartej generacji jest w stanie unieść do 5 kg. Ale są już testowane drony, które są w stanie przetransportować człowieka, a w przyszłości pewnie także samochód. zatem drony bez problemu mogą w przyszłości zastąpić samochody dostawcze.

Wracając jednak do możliwości wykorzystania dronów w e-commerce to pewnym mankamentem jest to, że jak na razie drony mogą przenosić pojedyncze ładunki, takie jak paczki czy inne opakowania. Ale ich zaletą jest to, że mogą to robić do miejsc niedostępnych lub trudno dostępnych. Tam gdzie samochód  nie dotrze, a jeśli już to zajęłoby mu to wiele godzin czy dni. Dron pokona tą trasę bez problemu w ciągu kilkunastu czy kilkudziesięciu minut. Także w tym zakresie możliwości dronów stale rosną w miarę jak wydłuża się czas ich pracy bez przerwy.

Drugim ograniczeniem wykorzystania dronów są odległości, jakie dron może pokonać podczas jednego lotu. I tutaj także obserwujemy systematyczne zwiększanie tych odległości. Długość trasy zależy od wielkości dronu. Być może w niedalekiej przyszłości drony zastąpią helikoptery.

Na razie jednak, aby wykorzystać drony dla dostaw w e-commerce trzeba byłoby wyprodukować ich kilkadziesiąt milionów.

Jest wielce prawdopodobne, że drony zastąpią tradycyjne metody przewozu ładunków szybciej niż nam się wydaje.


Transport multimodalny z wykorzystaniem dronów

Przewiduje się jeszcze inny sposób wykorzystania dronów w logistyce. Być może drony będą elementem transportu multimodalnego http://multimodalne systemy transportowe na styku z tradycyjnymi rodzajami pojazdów będą współpracować w celu dostarczenia towaru tam, gdzie sam pojazd to za mało. Na przykład UPS z powodzeniem przetestował wysyłkę paczki dronem z vana na ostatnie parę kilometrów.

Drony mają jeszcze jedną zaletę – są zasilane elektrycznie, stąd są uznawane za bardziej ekologiczne niż samochody, a zwłaszcza samochody ciężarowe. 

Można spotkać także koncepcję wykorzystania jednego dużego drona do transportu większej ilości drobnych paczek, a następnie po lądowaniu w jakimś miejscu, paczki byłyby dostarczane transportem tradycyjnym do klientów.

Liczba wykorzystywanych dronów stale rośnie. obecnie szacuje się, że może ich być  nawet ok. 3 milionów.


Drony a zmiany przepisów


W USA początkowo drony były niedopuszczone do użytkowania komercyjnego, jednak się to zmieniło. Obecnie przelot dronami jest możliwy w celach:

  • rolniczych,
  • badawczych i
  • rozwojowych, 
  • edukacyjnych 
  • inspekcji linii energetycznych, rurociągów, anten, czy mostów,
  • do pomocy w akcjach ratowniczych,
  • fotografii lotniczej
  • meteorologii oraz ochronie środowiska.

Przyszłość dronów a innowacje

W zakresie rozwoju technologicznego dronów wprowadza się kolejne innowacje w nawigacji i autonomicznych technologiach ich sterowania, co powoduje, że trudno nawet przeiwidzieć, jakie jeszcze drony mogą znaleźć zastosowanie w logistyce przyszłości.

Drony w logistyce będą zmniejszyć zapotrzebowanie na pracowników przy załadunku czy wyładunku towarów w transporcie i magazynowaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here