Złoto inwestycyjne jest bardzo często wybieraną formą inwestycji, popularną zarówno w czasach kryzysu jak i wzrostu gospodarczego. Najczęściej formą złota inwestycyjnego jest to sprzedawane w sztabkach lub pod postacią monet. Nie mogą być to jednak jakiegokolwiek rodzaju sztabki oraz monety, muszą bowiem spełniać one określone warunki. Czym powinna charakteryzować się moneta bulionowa i czy istnieje różnica pomiędzy inwestowaniem w złoto w sztabkach i w złoto pod postacią monet?
Wartość pieniądza, a inwestycje
W świecie inwestycji obowiązuje wiele zasad, którymi należy się kierować, aby nasze środki zaczęły generować zyski. Jedną z podstawowych jest tak zwana wartość pieniądza w czasie. Oznacza to nie więcej i nie mniej niż to, że dla przykładu 100 zł, które otrzymamy w obecnie, jest warte więcej, niż będą warte te same pieniądze za rok. Wiąże się to z wieloma czynnikami, niezależnymi od ogólnego poziomu cen. Ekonomia oraz inwestycje są tematami bardzo złożona, jednak biorąc pod uwagę malejącą wartość pieniądza, posiadając ich znaczną sumę, rozsądniej będzie je zainwestować w stabilne źródło, którego wartość pozostanie względnie oporna na wahana rynków finansowych.
Takimi stabilnymi źródłami inwestowania mogą być m.in. nieruchomości, czy właśnie metale szlachetne, czy innego rodzaju wartościowe kruszce. Jednym z nich jest złoto, które pod postacią inwestycyjną przybiera najczęściej postać sztabek lub monet bulionowych. Nie mogą być to „pierwsze lepsze” sztabki czy złote monety. Muszą one spełniać określone warunki.
W przypadku złotych sztabek ich specyfikę definiuje rozdział piąty Ustawy o podatku od towarów i usług. Czytamy w niej, że sztabka złota inwestycyjnego jest rozumiana jako taka składająca się z próby 995 tysięcznych lub wyższej. Mogą być to również sztabki złota reprezentowane przez papiery wartościowe. W przypadku złotych monet istnieje nieco więcej zasad, które muszą zostać spełnione, aby zostały uznane jako bulionowe, czyli inwestycyjne. Po pierwsze muszą być wykonane z próby nie mniejszej niż 900 tysięcznych. Zostały wybite po roku 1800 i są bądź też były w przeszłości środkiem płatniczym w kraju pochodzenia. Co więcej, cena, po której są sprzedawane, nie może przekraczać 80 proc. wartości ceny rynkowej złota zawartego w monecie.
Złote monety nie tylko dla kolekcjonerów
Złote monety, jeśli spełnią wszystkie warunki określone w rozdziale piątym Ustawy o podatki od towarów i usług, zostaną uznane jako monety bulionowe, dzięki czemu mogą być idealnym sposobem na ulokowanie naszych pieniędzy. Ich wartość jest wyrażana w uncjach, czyli ilości zawieranego przez nią kruszcu, dzięki czemu będzie stała. Niepodatna na spadek jak ma to miejsce w przypadku gotówki. Monety bulionowe różnić się będą misternymi grawerami, próbą oraz standardami wagowymi (najczęściej 1/10; 1/4 ; ½ lub 1 uncja trojańska). Decydując się na zakup monety bulionowej, powinniśmy kierować się przede wszystkim wartością próby, aby zainwestować w taką o jak największej zawartości złota.
Jednym z miejsc, w których możemy nabyć rekomendowane monety bulionowe, są mennice. Złote monety możemy kupić w sklepie internetowym prowadzonym przez Mennicę Krakowską, która w swojej ofercie posiada polską monetę lokacyjną „Orła Bielika” emitowaną w naszym kraju od 1995 roku za wyjątkiem lat 2001, 2003 i 2005. Lokowanie naszych funduszy w złocie inwestycyjnym to pewne zagospodarowanie naszych środków bez ryzyka utraty przez nie wartości. Monety bulionowe dzięki spełnianiu określonych standardów będą posiadały względnie stałą wartość odporną na rynkowe zawirowania. Odróżnia je to od monet kolekcjonerskich, które mimo, że mogą osiągać zawrotne centy, to ich wartość jest określana przez wiele czynników losowych, takich jak omyłki przy produkcji czy specyficzna data emisji.
Złoto inwestycyjne umożliwia bezpieczne ulokowanie naszych środków bez ryzyka utraty ich wartości. Przechowywanie gotówki naraża nas na niepotrzebne straty, dlatego ważne jest mądre wydawanie naszego kapitału na inwestycje generujące zysk, albo takie, które co najmniej nie będą traciły na wartości z biegiem czasu. Mennica Krakowska to pewne źródło oferujące monety inwestycyjne. Ponadto firma specjalizuje się w skupie złomu złota i innych szlachetnych kruszców oraz sprzedaży wysokiej klasy wyrobów jubilerskich. Warto zapoznać się z jej ofertą jeśli chcemy nabyć złoto wysokiej klasy z pewnego źródła. Pamiętajmy, że decyzja w inwestycję w złoto powinna zawsze być dokładnie przemyślana, ponieważ pochłonie ona dużą część naszych zapasów gotówki. Jeśli więc ją podejmiemy, to koniecznie korzystajmy z oferty wyłącznie sprawdzonych dostawców.