www/pixabay.com

Jakie są skutki Brexitu w W.Brytanii?

  • puste półki
  • bariery handlowe
  • administracyjny koszmar
  • biurokracja związana z Brexitem w portach
  • celnik odbiera kierowcy bułkę z szynką na granicy…

Jakie są skutki Brexitu w W.Brytanii? Pomimo umowy z UE dotyczącej Brexitu, Brytyjskie firmy zauważają barierami handlowymi, które pojawiły się w styczniu 2021. Pomimo pozytywnych ocen dla samej umowy, jaką W.Brytania zawarła z UE, istnieją obawy, że zmiany jakie zachodzą są tak radykalne, że „okres przejściowy” może potrwać nawet kilka lat, zanim Brytyjczycy poradzą sobie z ustabilizowaniem rynku po Brexicie.

Jakie są skutki Brexitu w W.Brytanii?

Jakie są doraźne skutki Brexitu?

Kontrole graniczne – scenka z terminalu promowego:

Celnik zabiera brytyjskiemu kierowcy kanapki z szynką, gdyż nie wolno wwozić do UE niektórych produktów spożywczych, takich jak mięso, owoce, warzywa, ryby itp. Kierowcy z różnych krajów Unii nie są dobrze poinformowani, co można a czego nie można po Brexicie…

Kolejki w portach

Biurokratyczne procedury, jakie z powrotem wróciły do W.Brytanii po odłączeniu się od Unii Europejskiej spowodowały korki na granicach, w przypadku W.Brytanii w portach…

Puste półki w sklepach

Blokady w portach, wielogodzinne kolejki tirów z kontenerami, powodują przerwy w dostawach, nawet podstawowych towarów. W sklepach na Wyspach brakuje: pomarańczy czy tak podstawowych produktów, jak: sałata czy kalafior.

Bariery w handlu w obydwu kierunkach

Firmy mają problemy z dostawami w obydwu kierunkach: z Francji (UE) do W.Brytanii w przypadku drogi lądowej i na odwrót. W Paryżu sieć brytyjskiej firmy Marks & Spencer także ma problemy w swoim dziale spożywczym, gdyż nie może eksportować nawet własnych produktów do UE.

Co na to brytyjskie Władze?

Twierdzą, że to problemy przejściowe. Ostrzegają, że ​w najbliższych kilku tygodniach mogą nastąpić dalsze „znaczące zakłócenia na granicach”. Jest to spowodowane koniecznością zwiększonych kontroli ciężarówek.

Władze twierdzą także, że przełom roku, a być może pandemia spowodowało zmniejszony ruch ciężarówek z towarem nawet do 25% normalnego ruchu.

Powstaje zatem pytanie: jak Brytyjczycy poradzą sobie, kiedy ruch towarów wróci do poprzedniego poziomu? Czy będą w stanie rozładować korki, czy też będzie to tak wyglądało przez wiele miesięcy.

Firmy brytyjskie bardzo obawiają się co będzie dalej?

Brexit to:
  • nowe regulacje
  • nowe procedury
  • zmiany w naliczaniu podatku VAT

i inne bariery, które wcześniej, w ramach Unii Europejskiej zostały dawno zniesione.

Jakie są skutki Brexitu dla sklepów internetowych?

Jakie są skutki Brexitu w W.Brytanii? Już w najbliższym czasie odczują także sprzedawcy sklepów internetowych, którzy mimo, iż nie przekraczają granic, będą musieli także podporządkować się nowym zasadom handlu.

Skutki dla sprzedawców internetowych to:

  • opóźnienia w dostawach towarów (część towarów jest bowiem przewożona drogą lądową), co oznacza wydłużenie czasu dostaw
  • zwiększona biurokracja i nowe bariery w handlu, np. konieczność deklarowania kraju pochodzenia towaru i inne
  • podwyższenie cen niektórych towarów, z powodu wyższych ceł, co spowoduje, że ich sprzedaż przestanie być opłacalna, np. odzież czy sprzęt elektroniczny

Przejściowe wstrzymanie spedycji

Firmy spedycyjne wstrzymały przejściowo sługi nie wiedząc, jak zareagować i jak długie będą przestoje na granicach i jakie w związku z tym koszty.

Francuska policja odpowiada Brytyjczykom, że też zacznie szczegółowo przeprowadzać kontrole, niejako w odwecie. Znaczna ilość ciężarówek jest także zatrzymywana po stronie francuskiej z powodu braku lub nieprawidłowych dokumentów, co sygnalizuje brytyjski operator promowy.

Niektóre firmy kurierskie, transportowe także wstrzymały się ze świadczeniem usług, np. Firma kurierska DPD, gdyż nie są w stanie przewidzieć, jakie będą przestoje i ile czasu potrzeba kierowcom na dostawy towaru.

Skutki Brexitu w skali globalnej

Problemem blokady dostaw są dotknięte także firmy z całego świata, nie tylko dostarczające towary na rynek brytyjski, ale posiadające np. bazy dystrybucji i główne centra dystrybucyjne na terenie W.Brytani. Np. Dżinsy z Bangladeszu muszą zostać oclone przy wwozie do Wielkiej Brytanii, gdyż nie są w połowie produkowane w W.Brytanii, jak wymagają nowe przepisy.
Swoje dostawy na rynek globalny wstrzymały także niektóre firmy brytyjskie, jak producent herbat i innych produktów delikatesowych Fortnum & Mason z Londynu.

Dodatkowe koszty dla gospodarki

Najwyższy brytyjski urzędnik skarbowy przyznał w Izbie Gmin, że spodziewa się dodatkowych kosztów dla brytyjskiej gospodarki w wysokości około 7 miliardów funtów rocznie, co jest kwotą zbliżoną do tego, ile W.Brytania wpłacała do budżetu UE.

Koszty te to także efekt różnych innych obostrzeń, które pojawią się po wyjściu W. Brytanii z unii celnej,  co spowoduje, że konieczne będzie podawanie kraju pochodzenia produktów, uzyskiwanie certyfikatów weterynaryjnych, spełnianie innych norm świadectw. A to rodzi nie tylko bariery w handlu, ale także koszty.

Opinie niezależnych ekspertów

Izby gospodarcze oraz liczne Stowarzyszenia branżowe i biznesowe określają obserwowane zmiany jako:

koszmar logistyczny, administracyjny i regulacyjny

Jest to zarazem największa, radykalna zmiana w relacjach handlowych, jaka miała miejsce w ciągu całego członkostwa W.Brytanii w UE. Na dodatek zmiany nastąpiły z dnia na dzień, co zauważa ekspert ds. handlu z UK Trade Forum.

Wielu przedsiębiorców oraz obywateli brytyjskich nie zdawało sobie sprawy, że wolny handle z UE był podstawą ich egzystencji i sukcesu w biznesie, gdyż niskie koszty transakcji, transportu i logistyki Brytyjczycy zawdzięczali właśnie Unii Europejskiej.

I wielu nie zdawało sobie z tego sprawy.

Brexit przyniesie nie tylko wzrost kosztów działalności i to w wielu branżach, ale także przesunięcie strumieni handlowych. Część eksportu nie wytrzyma zwiększonych kosztów i nowych obciążeń:

  • administracyjnych
  • celnych
  • podatkowych

i nie będzie już tak konkurencyjna, jak wcześniej.

Proces dostosowania gospodarki brytyjskiej do świata po BREXICIE może być trudny, długotrwały i bolesny. A ocenę tego, co obserwujemy obecnie tuż po Brexicie możemy dokonać z perspektywy długoterminowej. Będą odczuwalne w wielu branżach

Jeden z Ekspertów handlowych uważa, że  konsekwencje Brexitu będą odczuwalne w brytyjskiej gospodarce przez okres od 5 do 10 lat.

Inny Ekspert uważa, że Rząd brytyjski powinien renegocjować umowę z UE oraz pomóc rodzimym firmom przetrwać ten trudny dla nich czas, który na dodatek zbiegł się z pandemią.

Niektórzy eksperci uważają, że było wiadomo, że Brexit przyniesie problemy.

www.pixabay.com
oprac. wł na podst.: https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/brexit-wielka-brytania-zaczyna-odczuwac-wyjscie-z-unii-europejskiej/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here