www.pixabay.com

Dopuszczalna waga przesyłki

Dopuszczalna waga przesyłki. Przesyłki dzielą się na krajowe oraz międzynarodowe.

Przesyłka tym się różni od paczki, że ma mniejsze gabaryty, I te właśnie parametry – wymiary przesyłki decydują o tym, w jakiej formie może być nadana. Jeśli przesyłka przekroczy dopuszczalne wymiary, wówczas nadaje się ją już nie jako przesyłkę, ale jako paczkę.

Parametry przesyłki będą dotyczyły jej wymiarów oraz wagi. Te parametry różnią się w zależności od firmy kurierskiej i nie jest to do końca zestandaryzowane między firmami.

Ponadto analizując poniższe zestawienie należy zauważyć, iż niemal każda firma ma zupełnie inną klasyfikację przesyłek także jeśli chodzi o wymiary oraz cennik. Można odnieść wrażenie, że jest to jeden wielki chaos. I trudno tutaj mówić o jakiejkowiek optymalizacji usługi logistycznej, skoro klient musiałby poświęcić wiele czasu na studiowanie oferty wszystkich tych firm, po to aby znaleźć dla siebie najlepszą opcję.

Co prawda robi to za nas system, gdyż od pewnego czasu pojawiły się aplikacje oraz programy na stronach firm kurierskich, które po wpisaniu rodzaju oraz parametrów przesyłki wskazują, jaki rodzaj paczki i za jaką cene jest dla nas optymalny. http://Logistyka ostatniej mili w branży kurierskiej

Ale powstaje w tym miejscu pytanie: Czy tak powinna wyglądać nowoczesna logistyka? Logistyka dystrybucji a infrastruktura logistyczna

Taki BRAK STANDARYZACJI w odniesieniu do oferty firm kurierskich jest dużym problemem dla klienta, który chce nadać przesyłkę. Często w firmie kurierskiej, do której się akurat dodzwoni. Może to skutkować koniecznością przepakowywania przesyłki lub  co gorsze odmową jej przyjęcia do nadania przez kuriera.

Parametry przesyłek kurierskich – ujęcie porównawcze

Przesyłka kurierska krajowa 

Dla DPD maksymalna długość boku w transporcie krajowym dla przesyłek do 31,5 kg wynosi 175 cm, objętość 0,35 m3, a suma jej wszystkich wymiarów (długość, szerokość, wysokość) nie może przekroczyć 300 cm.
Dla palet– maksymalne wymiary podstawy to 120 x 80 cm, a wysokość 180 cm. Przy deklarowaniu danych należy uwzględnić wysokość palety EUR (14,4 cm) oraz jej wagę (25,00 kg). Podstawą opłaty za każdą paletę jest minimalna waga gabarytowa (288 kg) albo waga rzeczywista, jeżeli jest wyższa niż 288 kg.
W przypadku, gdy waga gabarytowa przekracza 10 kg i jest większa od wagi rzeczywistej, koszt przesyłki w DPD liczony jest na podstawie wagi gabarytowej.

Dla DHL w przesyłce standardowej najdłuższy bok nie może przekroczyć 120 cm, a żadna z pozostałych krawędzi 60 cm. Przy czym suma boków nie może być większa niż 300 cm. W przypadku, gdy najdłuższy bok jest dłuższy niż 120 cm (max 200 cm) lub któryś z pozostałych boków przekracza 60 cm jest pobierana opłata za element niestandardowy.
Wysyłka palety
 – maksymalne wymiary podstawy to 120 x 80 cm, a wysokość 210 cm wraz z paletą.

Dla UPS (usługa kurierska) obwód podstawy plus najdłuższy bok nie może przekraczać 300 cm.
Możliwe jest wysłanie również tzw. dużej paczki. Przesyłka UPS jest uznawana za dużą paczkę, jeśli suma jej długości oraz obwodu (2 x szerokość) + (2 x wysokość) przekracza 300 cm i jest mniejsza lub równa 400 cm. W przypadku dużych paczek stosowana jest minimalna waga podlegająca opłacie wynosząca 40 kg. Dla UPS Access Point dopuszczalne gabaryty przesyłki to: najdłuższy bok 97 cm, całkowity rozmiar nie może przekraczać długość + obwód łącznie = 300 cm, maksymalna waga 20 kg.

Dla FedEx – dla przesyłki standardowejnajdłuższy bok nie może przekroczyć 150 cm, a żadna z pozostałych krawędzi 70 cm. Suma dwóch najdłuższych boków nie może być większa niż 180 cm.

Przesyłka niestandardowa suma wymiarów nie przekracza 300 cm, a najdłuższy bok 200 cm.
Możliwe jest wysłanie również paczki dłużycowej– elementu o długości powyżej 200 cm, przy czym suma pozostałych dwóch wymiarów nie przekracza 80 cm oraz o wadze rzeczywistej lub gabarytowej do 70 kg. Maksymalna dopuszczalna długość dłużycy to 300 cm;
Wysyłka palety – maksymalne wymiary podstawy to 120 x 80 cm, a wysokość 180 cm wraz z podstawą.


Parametry dopuszczalne dla przesyłek międzynarodowych


Przesyłka międzynarodowa
 – przesyłka kurierska nadawana poza granice Polski lub do Polski z innego kraju o maksymalnej wadze 31,5 kg (eksport DPD), 30 kg (UPS, FedEx,) i 40 kg (GLS).

Dla DPD maksymalna długość boku to 175 cm, przy czym suma obwodu podstawy i wysokości opakowania nie może przekraczać 300 cm, gdzie wysokość stanowi najdłuższy bok paczki: max 300 cm = (2 x długość + 2 x szerokość + najdłuższy bok).  W przypadku, gdy waga gabarytowa przekracza 10 kg, a dla przesyłek importowych 41,6 i jest większa od wagi rzeczywistej, koszt przesyłki w DPD liczony jest na podstawie wagi gabarytowej.

UPS: 
obwód podstawy+najdłuższy bok nie może przekraczać 330 cm.
Dla GLS suma obwodu podstawy oraz najdłuższego boku (który nie może być dłuższy niż 200 cm) nie może przekroczyć 300 cm.
Maksymalna wartość przesyłki może wynosić 4 000 zł. W przypadku GLS jest możliwe wysłanie również przesyłki Small Parcelo maksymalnych wymiarach 40 cm x 23 cm x 3 cm oraz wadze nieprzekraczającej 2 kg.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here