Opakowania zbiorcze a bezpieczeństwo produktów

Nowoczesna logistyka wymusza wprowadzenie ujednoliconych rozwiązań, dzięki którym opakowanie stanie się znormalizowanym, a zarazem bezpiecznym środkiem zwiększającym mobilność grupy towarów. Efektem tych trendów są opakowania zbiorcze, które usprawniają transport i poprawiają wydolność kanałów logistycznych.

Transport zbiorczy a ponoszone ryzyko

Niestety, transport zbiorczy niesie ze sobą pewne ryzyka, które trzeba ograniczać technicznie, a także poprzez wdrażanie nowych procedur. Nawet częściowe zniszczenie dużego opakowania zbiorczego zwiększa ryzyko dużych strat towaru. Widać to zwłaszcza na przykładzie żywności, która często (na osobnych paletach) jest transportowana jako zestawienie małych i delikatnych opakowań jednostkowych. Jak zatem zminimalizować ryzyko przewozu produktów w opakowaniach zbiorczych?

Bezpieczeństwo a metody przewozu

Przyjęte procedury bezpieczeństwa zależą od kilku istotnych kwestii:

  1. Rodzaju towaru. Produkty ciekłe często przewozi się w zbiorczych, wielowarstwowych cysternach. Dzięki temu przebicie jednego pojemnika nie doprowadzi do wylania całej przewożonej zawartości. Z kolei produkty stały i sypkie transportuje się na paletach lub w tzw. big packach.
  2. Budowy produktu. Niewielkie, podatne na obicia, pęknięcia i wyszczerbienia produkty obsypuje się wewnątrz opakowań zbiorczych drobnym, miękkim granulatem. Jest on najczęściej wykonany z pianki (tworzywa sztucznego) i doskonale wypełnia wszystkie wolne przestrzenie.
  3. Techniki transportu. Niektóre opakowania zbiorcze zabezpiecza się dodatkowo folią termokurczliwą, paskami wykonanymi z tworzywa sztucznego, a także siatką. Dzięki temu produkty przewożone np. na paletach są dodatkowo chronione przed rozsypaniem.

Jak zabezpieczyć towar w opakowaniach zbiorczych?

Sposobem na zabezpieczenie produktów znajdujących się w opakowaniach zbiorczych jest unifikacja i normalizacja ich rozmiarów. Dzięki temu są one lepiej dopasowane do kształtu i rozmiaru przewożonego asortymentu. Przewoźnicy dbają również o to, aby minimalizować dystans pomiędzy paletami lub opakowaniami i w ten sposób minimalizować ryzyko ich przesuwania w trakcie jazdy. Wymogiem jest też stosowanie opakowań o określonych właściwościach. Folia bąbelkowa i tektura o odpowiednio dużej grubości są tego doskonałym przykładem.

Reasumując, opakowania zbiorcze to krok w stronę bezpieczeństwa przewożonych towarów. Niemniej stosowanie określonych procedur, rozwiązań technicznych i udogodnień znacznie zwiększa prawdopodobieństwo dowiezienia asortymentu „w całości”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here