Zarządzasz dużą inwestycją budowlaną? A może kierujesz projektem, przy którym przechowywanie kosztownego sprzętu jest jednym z większych wyzwań? Sprawna organizacja tymczasowego magazynu może zapobiec niechcianym opóźnieniom, a nawet dotkliwej stracie, np. kradzieży mienia. Jednym z szybkich i niedrogich rozwiązań jest zakup lub wynajem kontenera magazynowego. Jak utrzymać w nim porządek? Wyjaśniamy.
Czym jest kontener magazynowy?
Kontener pod magazyn to mobilny obiekt. Jest przeznaczony do przechowywania materiałów, sprzętu, towaru czy innych przedmiotów w czasie realizacji projektu, zlecenia i w innych sytuacjach. Kontener magazynowy sprawdzi się w takich branżach jak:
- budowlana,
- przemysłowa,
- eventowa,
- komunalna.
Najczęściej z takich obiektów korzystają przedsiębiorcy, ale kontener z powodzeniem możesz wynająć na prywatne potrzeby. Przyda się, gdy zechcesz przeprowadzić generalny remont lub przez jakiś czas przechować narzędzia i inne akcesoria na działce.
Do wynajmu kontenerów do magazynowania zachęca fakt, że są to obiekty trwałe i odporne na różne warunki atmosferyczne. Nie ma zatem obaw, że zawartość mobilnego magazynu zostanie w jakikolwiek sposób uszkodzona.
Jak urządzić magazyn kontenerowy?
Pierwsze, o czym musisz pomyśleć, organizując kontener na magazyn, to wielkość obiektu. Zastanów się, jakiej przestrzeni potrzebuje obecnie Twoja firma. Weź też pod uwagę niedaleką przyszłość i ewentualny rozwój. Kontener powinien zapewniać przynajmniej kilka metrów kwadratowych zapasu.
Obiekt powinien także odpowiadać towarowi, który będzie w nim składowany. Być może będą to przedmioty wymagające dodatkowego zabezpieczenia czy konkretnych warunków termicznych. Znaczenie ma także kwestia piętrowania magazynu. Jeśli taki jest Twój plan, sprawdź, czy wybrany model kontenera może być później rozbudowywany o kolejne moduły w postaci pięter. Przewiduje się to w konstrukcji już na etapie produkcyjnym.
Kontener magazynowy powinien być maksymalnie dostosowany do Twoich potrzeb. Możesz zatem wspólnie z producentem lub najemcą wybrać rodzaj podłogi, wymiary bramy, liczbę rygli i rodzaj ryglowania, typ izolacji, a także kształt instalacji elektrycznej.
Ile kosztuje kontener magazynowy?
W porównaniu z wybudowaniem tradycyjnego obiektu inwestycja w kontener magazynowy jest znacznie tańsza. Dotyczy to zarówno zakupu obiektu na własność, jak i podpisania umowy najmu z renomowanym dostawcą.
– W przypadku wynajmu kontenera magazynowego wycena odbywa się indywidualnie. Pod uwagę bierzemy potrzeby i oczekiwania klienta, a także dostępne na rynku rozwiązania. Podczas rozmów i konsultacji staramy się maksymalnie zoptymalizować koszty, tak aby uniknąć kompromisów związanych z jakością usługi – wyjaśnia Dyrektor Biura Obsługi Klienta G-CON.
Co ważne, dość dużą popularnością cieszą się używane kontenery magazynowe. Nawet jeśli zdecydujesz się na zakup konstrukcji na własność, z pewnością znajdziesz chętnych, gdy przestanie Ci już być potrzebna. Inwestycja ta może zatem częściowo się zwrócić.
Kto najbardziej skorzysta na kontenerze magazynowym?
Magazyn wywołuje pierwsze skojarzenia z handlem, logistyką czy branżą budowlaną. Nie bez powodu. Te sektory rynku rzeczywiście najczęściej korzystają z mobilnych konstrukcji magazynowych. W ten sposób bezpiecznie można przechowywać sprzęt (również cięższy), narzędzia na placu budowy, wrażliwy towar itp.
Kontener magazynowy jest szybki i łatwy w montażu. Bez trudu i zbędnych formalności można zmieniać jego lokalizację, np. przenosić z jednej inwestycji budowlanej na drugą. Sprawdzi się niezależnie od warunków pogodowych. Zawsze jest to szczelny obiekt, który został odpowiednio zabezpieczony już na etapie produkcji.
Największe zalety kontenerów magazynowych
Choć są branże, w których wykorzystanie kontenerów magazynowych to codzienność, na takim rozwiązaniu skorzysta tak naprawdę każdy przedsiębiorca. Wpływają na to takie cechy jak:
- szybki czas realizacji zamówienia – kontenery magazynowe produkuje się szybko i w takim samym tempie dostarcza do klienta;
- optymalne koszty – zarówno zakupu kontenera, jak i jego montażu, ale także utrzymania;
- elastyczność – kontenery mają charakter modułowy, co oznacza, że można je rozbudowywać, zmieniać rozmiar i organizację przestrzeni;
- łatwość demontażu i transportu – to ważne, jeśli zajdzie konieczność zmiany lokalizacji obiektu lub po zakończonej umowie najmu.
Wybierając kontener na magazyn, masz do wyboru zakup lub wynajem. Każde rozwiązanie przynosi szereg korzyści, a wybór odpowiedniego uzależnij od tego, jak długo chcesz korzystać z tej formy magazynowania i jaki budżetem dysponujesz.