Wózki paletowe ręczne docierają wszędzie tam, gdzie nie może wjechać wózek widłowy. Sprawdzają się doskonale w ciasnych alejkach magazynu czy sklepu. Mają mnóstwo zastosowań i są łatwe w obsłudze. Aby jednak zachowały maksimum wydajności, trzeba się właściwie z nimi obchodzić. Co zrobić, aby wydłużyć okres eksploatacji paleciaka? Sprawdź!
Użytkowanie zgodne z przeznaczeniem
Paleciaki ręczne są projektowane z myślą o bezpiecznym i długotrwałym użytkowaniu w dość trudnych warunkach. Dzięki temu doskonale spisują się podczas intensywnej pracy na halach magazynowych czy w sklepach wielkopowierzchniowych. Należy jednak pamiętać, że zastosowanie innowacyjnych systemów i wyjątkowo trwałych materiałów na nic się zda, jeśli użytkownicy nie będą przestrzegać podczas pracy wytycznych określonych przez producenta.
Największym „grzechem” użytkowników paleciaków jest nierównomierne i nadmierne obciążenie wózka. Transportowanie zbyt ciężkiego i źle rozłożonego towaru często prowadzi do uszkodzenia konstrukcji ramy czy pompy hydraulicznej. Przemieszczanie się po nierównej lub zanieczyszczonej nawierzchni może z kolei skończyć się usterkami w obrębie układu jezdnego. Aby uniknąć przedwczesnych awarii z powodu błędnego użytkowania, warto wdrożyć odpowiednie szkolenia dla pracowników i dbać o regularne kontrole jakości pracy.
Właściwe przechowywanie
Istnieje duża zależność pomiędzy sposobem magazynowania wózka a jego żywotnością. Co do zasady sprzęt trzymany w odpowiednich warunkach działa dłużej i lepiej niż urządzenia przechowywane „jakkolwiek”.
Ogromne znaczenie dla stanu paleciaka ma kwestia wilgotności. Woda wpływa negatywnie na wszystkie podzespoły i często prowadzi do korozji, a także szybszego zużywania się gumowych elementów pojazdu. Trzeba zwrócić uwagę również na inne szkodliwe czynniki o potencjale niszczącym — kurz, chemikalia, nadmierne promieniowanie czy opady atmosferyczne. Aby uniknąć przedwczesnych awarii, warto dbać o prawidłowe magazynowanie paleciaka ręcznego. Najlepiej, aby stał on w suchym i zacienionym miejscu, z dala od źródeł zanieczyszczeń.
Systematyczna konserwacja
Na sam koniec trzeba wspomnieć o kwestii, o której wielu właścicieli wózków zapomina. Nawet prawidłowe użytkowanie i przechowywanie w sprzyjających okolicznościach mogą okazać się niewystarczające, jeśli nie zadba się o właściwe serwisowanie. Mowa tu zarówno o naprawianiu bieżących usterek od razu po ich stwierdzeniu, jak i o regularnych przeglądach technicznych.
Paleciak ręczny z pewnością „odwdzięczy się” wieloletnią pracą, jeśli jego właściciel nie będzie ignorował symptomów zużycia czy awarii poszczególnych komponentów. Dużym ułatwieniem dla właścicieli wózków jest usługa serwisowania, którą oferuje wielu producentów sprzętu magazynowego, np. Toyota Forklifts. Wystarczy zawrzeć umowę dopasowaną do potrzeb konkretnej floty wózków, aby uzyskać wsparcie fachowców w razie jakichkolwiek problemów technicznych. Można też zdecydować się na regularne przeglądy, aby w porę wykrywać usterki.