Integracja automatyki magazynowej z systemem WMS nie tylko przyspiesza operacje, ale także zwiększa ich precyzję i minimalizuje błędy.
W jakich branżach się sprawdza? Jakie jeszcze korzyści zapewnia? Zobacz!
Jak działają WMS i automatyka magazynowa?
System zarządzania magazynem (WMS) jest nowoczesnym oprogramowaniem, które optymalizuje przebieg operacji magazynowych takich jak przyjęcie, kompletacja oraz weryfikacja zamówień. WMS monitoruje również wszelkie przesunięcia produktów, np. relokacje na inne miejsca odkładcze.
Z kolei automatyka magazynowa to technologie i urządzenia, które integrują się z WMS i automatyzują wiele operacji na hali. Są to m.in.: zautomatyzowane pojazdy transportowe (AGV), przenośniki rolkowe czy wózki i taśmy transportowe. Narzędzia umożliwiają m.in. szybsze, bezpieczniejsze i dokładniejsze przemieszczanie towarów w obrębie hali magazynowej.
Co więcej, WMS z automatyką magazynową można zintegrować z innymi systemami, takimi jak ERP (Enterprise Resource Planning). Współdziałanie tych rozwiązań zapewnia płynną wymianę danych dot. stanów magazynowych, zasobów czy statusów zamówień między magazynem a innymi działami przedsiębiorstwa.
W jakich obszarach magazynu stosuje się automatykę magazynową?
Automatyczne urządzenia stosuje się we wszystkich obszarach magazynu: strefie przyjęć, wydań, kompletacji, sortowania itd. Często kilka zautomatyzowanych operacji tworzy jedną dłuższą sekwencję działań. Przykładem są przenośniki rolkowe, które po wykonaniu określonego procesu (np. weryfikacji) transportują produkty do kolejnych stref magazynu.
Taka organizacja zapewnia wydajną pracę w wielu branżach, m.in. FMCG, chemicznej czy farmaceutycznej.
Dlaczego warto zintegrować automatykę z WMS?
WMS warto zintegrować z automatyką magazynową przynajmniej z kilku powodów:
Lepsze flow na hali magazynowej
Integracja systemów automatyki z WMS optymalizuje przepływ pracy w magazynie. Oprogramowanie analizuje aktywność maszyn i przydziela zadania (np. kompletacji produktów) do najmniej obciążonych jednostek. Odciąża to pracowników od rutynowych czynności, pozwalając im skupić się na bardziej strategicznych zadaniach, a także minimalizuje czas poświęcony na planowanie operacji.
Minimalizacja błędów
Integracja WMS z automatyką minimalizuje ryzyko pomyłek. Inaczej niż ludzie, którzy nie są w stanie w pełni koncentrować się przez 8 czy 10 h, urządzenia pracują wydajnie przez całą dobę.
Precyzyjne systemy kontrolują ruchy towarów i stany magazynowe. Mobilne platformy przerzucają palety na regały, a wysięgniki przenoszą towar do innych części magazynu. Wszystkie operacje są wykonywane płynnie i dokładnie, co znacznie minimalizuje pomyłki.
Szybsza praca
Zautomatyzowane systemy magazynowe pracują szybciej niż ludzie i są przystosowane do obsługi większego wolumenu zamówień, zwrotów itd. Wpływa to na udrożnienie przepustowości i przekłada się na wzrost efektywności w całym łańcuchu dostaw.
Optymalizacja przestrzeni magazynowej
Integracja automatyki z WMS umożliwia lepsze zarządzanie przestrzenią magazynową. Dzięki zaawansowanym algorytmom system wskazuje najlepsze miejsca na przechowywanie towaru, maksymalnie wykorzystując dostępną przestrzeń. Z kolei wiele urządzeń automatycznych ma niewielkie rozmiary (np. wózki AGV), więc można je lokować na hali bez konieczności drastycznej reorganizacji czy rozbudowy magazynu.
Wzrost bezpieczeństwa
Automatyzacja procesów magazynowych zwiększa poziom bezpieczeństwa na magazynie. Automaty mogą zastępować ludzi w wielu zadaniach, które są niebezpieczne. Przykładem jest np. lokowanie towaru na wysokich regałach. W tym przypadku magazynierów mogą wyręczać platformy ASRS (Automatic Storage and Retrieval System), które przenoszą towar o łącznej wadze nawet 1,5 ton na raz.
Wyzwania związane z wdrożeniem automatyki magazynowej i WMS
Pierwszym wyzwaniem przy wdrażaniu automatyki i systemu WMS jest wybór właściwych urządzeń. Trzeba tu uwzględnić koszt oraz funkcjonalność zgodną z potrzebami kadry magazynowej. Dobrze poznać również ich sposób obsługi. Wybór tych intuicyjnych pozwoli przyszłym użytkownikom rozpocząć pracę z nową technologią szybciej.
Poza tym skuteczna integracja automatyki z WMS wymaga zaawansowanej infrastruktury IT oraz odpowiednich modułów integracyjnych. Popularne technologie obejmują
specjalne interfejsy komunikacyjne, oprogramowanie pośredniczące, systemy sterowania magazynem oraz protokoły. Sprawę najlepiej omówić szczegółowo z dostawcą systemu WMS, który weźmie pod uwagę potrzeby danego klienta i zaproponuje najlepsze rozwiązanie.
Kolejnym wyzwaniem może być konieczność szkolenia oraz przygotowania pracowników do obsługi nowej technologii. Aby w pełni wykorzystać potencjał automatyki i WMS, pracownicy muszą znać zasady obsługi sprzętu i oprogramowania. Jednak taka zmiana często wywołuje opór, dlatego jeszcze przed implementacją rozwiązań dobrze przedstawić kadrze kluczowe korzyści z nią związane.
Zwiększ efektywność magazynu dzięki WMS i automatyce magazynowej
Integracja automatyki z systemem WMS optymalizuje procesy magazynowe i upraszcza śledzenie stanów magazynowych. Umożliwia również efektywne wykorzystanie przestrzeni magazynowej.
Tak więc integrację automatyki z WMS dobrze potraktować jak inwestycję, która zwraca się w postaci wzrostu konkurencyjności.
Więcej przeczytasz tutaj: https://www.streamsoft.pl/system-wms/integracja-automatyki-magazynowej-z-wms-jak-to-dziala/