Ile może kosztować wynajęcie magazynu

Obiekty magazynowe są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wielu biznesów. Korzystają z nich duże hurtownie, sklepy internetowe oraz zakłady produkcyjne, które muszą mieć miejsce na przechowywanie swoich towarów. Nawet mali przedsiębiorcy coraz częściej starają się wynająć chociaż niewielką przestrzeń magazynową, szczególnie jeśli nie posiadają garażu czy też piwnicy na własny użytek.

Obiekty magazynowe są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wielu biznesów. Korzystają z nich duże hurtownie, sklepy internetowe oraz zakłady produkcyjne, które muszą mieć miejsce na przechowywanie swoich towarów. Nawet mali przedsiębiorcy coraz częściej starają się wynająć chociaż niewielką przestrzeń magazynową, szczególnie jeśli nie posiadają garażu czy też piwnicy na własny użytek.

Rynek magazynowy dzięki takiemu popytowi cały czas się rozwija. Powstają nowe obiekty magazynowe, spełniające najwyższe wymagania i posiadające liczne udogodnienia. Wiele z nich jest budowanych zgodnie z oczekiwaniami przyszłego najemcy i są one przeznaczone na długoterminowy najem, z korzyścią dla obu stron. Tym co jednak najbardziej interesuje potencjalnych najemców jest to, ile trzeba zapłacić za wynajęcie obiektu magazynowego?

Co wpływa na cenę wynajmu magazynu?

To co głównie warunkuje cenę takiego wynajmu, to oczywiście metraż powierzchni magazynowej. Im magazyn jest większy, tym niższą ma cenę za metr kwadratowy. Mniejsze magazyny zazwyczaj bywają droższe, ponieważ cena ze metr jest wyższa. Z czego to wynika? Mniejsze obiekty magazynowe zdecydowanie szybciej znajdują swoich najemców, ponieważ wiele osób prowadzi małe biznesy i nie potrzebuje dużej ilości metrów, aby móc pomieścić się ze swoimi towarami. Takie magazyny czasem nie są wynajmowane nawet na cele biznesowe, a na przechowywanie prywatnych rzeczy. Duże obiekty muszą mieć natomiast już poważnego najemcę. Zazwyczaj umowa w takim przypadku jest podpisywana na kilka lat. Cena zatem musi być nieco atrakcyjniejsza, tym bardziej że za całość najemca i tak będzie płacił spore pieniądze.

Dla przykładu małe magazyny na terenie Bydgoszczy, oscylują wokół ceny mniej więcej 21 złotych za metr. Ta cena będzie wyższe oczywiście w Warszawie, gdzie ogólnie życie jest droższe. Magazyny na obrzeżach zawsze będą również tańsze od tych, które znajdują się w samym centrum miast. Duże magazyny to natomiast ceny nawet 10 złotych za metr kwadratowy. To duża różnica cenowa, wynikająca tylko i wyłącznie z metrażu.

Nowoczesne magazyny do wynajęcia blisko lotniska Okęcie w Warszawie na Axiimmo.com

Wyposażenie magazynu – czy wpływa na cenę?

Magazyn do wynajęcia może posiadać naprawdę bardzo różnorodne wyposażenie. Wiele z nich budowanych w starym stylu, ma niewiele do zaoferowania najemcom prócz dużej powierzchni. Obecnie natomiast buduje się magazyny dużo bardziej nowoczesne, które spełniają wymagania poważnych przedsiębiorców. Magazyny tego typu mogą być wyposażone w nowoczesną klimatyzację, wysokiej jakości systemy alarmowe oraz zabezpieczenia na wypadek pożaru. Wiele z nich jest wyposażonych w windy, posiada własny parking itp.

Coraz częściej magazyny są również budowane na indywidualne zamówienie. Wówczas to przyszły najemca sam określa, co konkretnie powinno się w nim znaleźć. Te wszystkie elementy wpływają na to, jaka jest końcowa funkcjonalność danego magazynu. Im jest ona wyższa, tym wyższe są również ceny najmu. Najdroższy najem jest natomiast w przypadku magazynów dedykowanych dla jakiegoś przedsiębiorcy.

Czy cenę wynajmu można negocjować?

W tej kwestii bywa oczywiście różnie. Wielu wynajmujących ma duże zapotrzebowanie na swoje powierzchnie magazynowe i wiedzą jaka jest ich wartość rynkowa. Dlatego niechętnie negocjują ceny ponieważ doskonale wiedzą, że znajdą odpowiedniego najemcę. Osoby posiadające magazyny ale nie wynajmujące ich typowym przedsiębiorstwom, zazwyczaj są bardziej skłonne do negocjacji.

Na naszą korzyść w zakresie ceny, może jednak wpłynąć stabilność umowy. Zamiast podpisywać ją na rok czy też dwa, można zaoferować znacznie dłuższy okres czasu. Wynajmujący zazwyczaj nie chcą, aby ich powierzchnia magazynowa miała przestoje i nie była w tym czasie rentowna. Dlatego też bardzo chętnie podpisują dłuższe umowy, nawet nieco zaniżając cenę, ale mając jednocześnie zapewnioną stabilność finansową. To rozwiązanie tak naprawdę opłaca się obu stronom. Długa umowa to komfort prowadzenia biznesu i pewność, że towary nie będą musiały być co chwilę gdzieś transportowane itp.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here