Bezpieczeństwo w transporcie

Mogłoby się wydawać, że najważniejszą kwestią, jeśli chodzi o transport, jest szybkość przesyłki danego towaru. Równie istotne jest jednak bezpieczeństwo, na które wpływ ma wiele czynników. Jakie są dobre praktyki w zakresie bezpieczeństwa w transporcie towarów i dlaczego ich stosowanie jest tak istotne z punktu widzenia przewoźnika?

Bezpieczeństwo w transporcie: od czego zależy i dlaczego jest tak ważne?

Na bezpieczeństwo w transporcie mają wpływ przede wszystkim trzy czynniki. Mowa o procedurach, technologii oraz czynniku ludzkim. Istotne są zwłaszcza dwa ostatnie.

Przez technologię należy rozumieć m.in. środek transportu wyposażony w odpowiednie rozwiązania, takie jak pasy transportowe, maty antypoślizgowe czy belki rozporowe; ważny jest też sposób, w jaki towar został zapakowany oraz to, jakich materiałów do tego użyto. Inaczej przewozi się np. produkty przemysłowe, inaczej – artykuły spożywcze, które muszą być nie tylko odpowiednio zabezpieczone, ale też transportowane we właściwej temperaturze. Technologia pozwala też na dodatkową ochronę transportu – firmy coraz częściej inwestują np. w dodatkowe nadajniki GPS.

Z kolei jeśli chodzi o czynnik ludzki, należy zadbać o to, by załoga zajmująca się transportem towaru była właściwie przeszkolona i by wiedziała, jak zachować się np. w sytuacji zagrożenia na drodze czy w razie kradzieży towaru podczas postoju. Warto też pamiętać, że wiele niebezpiecznych sytuacji podczas transportu ma miejsce właśnie z powodu błędu ludzkiego czy nieuwagi.

Warto jednocześnie pamiętać, że bezpieczeństwo w transporcie jest też w dużej mierze uzależnione nie tylko od kierowców, ale również logistyków, którzy odpowiadają właściwie za cały proces transportu towaru. To właśnie logistycy planują i koordynują cały proces, dbając nie tylko o to, by przesyłka dotarła jak najszybciej do klienta, ale też – by koszty ponoszone przez firmę, która go zatrudnia (niezależnie czy to producent, czy przewoźnik) były jak najniższe. Logistyk wyznacza zazwyczaj trasy, kontroluje też zapasy i procesy zaopatrzeniowe. Oprócz tego czuwają również nad organizacją transportu w taki sposób, by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo.

Logistyka, transport – jak rozpocząć pracę w tej branży?

Logistycy są zatem osobami, które muszą w swojej pracy codziennie brać pod uwagę mnóstwo czynników; z tego względu praca w transporcie i logistyce może być świetnym rozwiązaniem dla osób, które lubią wyzwania i nie przeraża ich ilość spraw, nad którymi będą musiały zapanować. Do pracy w tej branży może przygotować np. kurs Transport i logistyka prowadzony w Żaku (https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/ksztalcenie-jednoroczne/transport-i-logistyka). Absolwenci kursu są przygotowani do organizacji i obsługi procesów transportowych, spedycyjnych i magazynowych, a także do prowadzenia odpowiedniej dokumentacji. Tym samym bez problemu znajdą zatrudnienie zarówno w centrach dystrybucji, przedsiębiorstwach przewozowych i firmach logistycznych, jak i firmach kurierskich czy nawet terminalach lotniczych, samochodowych i kolejowych.

Reklama.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here