System dostępu do elewacji

System dostępu do elewacji bocznej to zabezpieczenie pracownika, który pracuje na wysokościach przed groźnym upadkiem z wysokości, system ten stosuje się przy myciu fasad, wymianie rynien oraz innych pracach wykonywanych na bocznych ścianach budynków.

Wyróżniamy dwa systemy dostępu do elewacji bocznej:

  • System słupków alpinistycznych – słupki te mocuje się do budynku na stałe. Podczas ich montażu nie może być żadnych odchyleń na ścianie danej konstrukcji. Pracownik pracujący i używający tego systemu na wysokości przypina się do słupków alpinistycznych za pomocą karabinków i opuszcza się na linie równolegle do ściany budynku.
  • Żurawik wysięgnikowy – mocuje się go na stałe do stropu budynku, wystaje on poza obszar budynku pracownik podpina się do niego na linie na, której opuszcza się w dół na kilka metrów by mieć dostęp do bocznej ściany budynku. Żurawik ten ma możliwość obracania się o 180 stopni a pracownik ma możliwość sięgnięcia 2 metry w prawo i w lewo. Podczas używania tego systemu stosuję się najczęściej dwa żurawiki, które w razie potrzeby można wyjąć, po zakończonej pracy są one chowane a gniazdka, które są mocowane na całej szerokości krawędzi budynku do których były przymocowane zostają na swoim miejscu już na stałe.

System ten bardzo ułatwia prace na bocznych elewacjach budynków, jest bardzo bezpieczny oraz łatwy w użyciu. Zasięg żurawika pokrywa dużą część dachu co ułatwia pracownikom wykonywanie swoich obowiązków i nie wymaga częstych przepięć. Koszty tego systemu jest wysoki w porównaniu z cenami innych systemów, ale jego atuty jak najbardziej są tego warte.

System mycia fasad to nic innego jak usuwanie zanieczyszczeń z szyb powstałych podczas opadów deszczu czy też odnawianie zewnętrznej konstrukcji budynków, które razem z upływającym czasem niszczeją czy też ulegają zabrudzeniom. Wtedy niezbędna jest interwencja pracownika wysokościowego któremu niezbędne do pracy będą wyżej wymienione systemy i urządzenia.

PODZIEL SIĘ
Następny artykułJakie są skutki Brexitu w W.Brytanii?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here