Skarpetki kompresyjne

Popularność odzieży kompresyjnej w ostatnich latach nieustannie rośnie. Nic w tym jednak dziwnego. Zapewnia ona nie tylko niebywałą wygodę, ale przede wszystkim spełnia pokładane w niej nadzieje. Obecnie jest ona dostępna na większość ciała – na rynku znajdziemy kompresyjne spodnie, koszulki, opaski, a także skarpetki. Bardzo często jednak ludzie nie znają ich zastosowania. Dlaczego? Ponieważ ucisk nie równa się kompresji.

Czym są skarpety kompresyjne?

Skarpetki kompresyjne spełniają niezwykle wiele funkcji. Najważniejszą z nich jest jednak poprawa krążenia żylnego, a co za tym idzie poprawa wydajności pracy serca. Co więcej, odpowiedni ucisk powoduje, że metabolizm mięśni także ulega poprawie. Skarpetki ułatwiają dostarczanie do mięśni substancji odżywczych, przez co zwiększają ich wydolność. Należy jednak pamiętać, że nie każda skarpetka uciskowa będzie kompresyjną. O zaletach kompresji mówiono się już wieku temu, a i współcześnie ta technika działania jest przez wiele osób uważana za skuteczną.

  • Kompresję wykorzystuje się w profilaktyce żylaków kończyn dolnych.
  • Skarpety te wykorzystywane są także przez sportowców, a szczególnie lubiane są w kręgu biegaczy długodystansowych.

Skarpety kompresyjne do biegania

Wiele producentów zajmujących się produkcją tego typu bielizny zapewnia, że skarpetki są idealnym dodatkiem dla każdego biegacza. Odpowiedni ucisk materiału ma zwiększyć maksymalną moc mięśni, a co za tym idzie – poprawić nasze osiągi. Należy pamiętać, że kompresja ma działać głównie na łydkach. Wśród skarpetek kompresyjnych znajdziemy zatem nie tylko różne rozmiary stopy, ale i różne rozmiary obwodu łydki.

Kiedy biegacze powinni stosować skarpetki kompresyjne?

Eksperci odradzają noszenie tego typu skarpet na co dzień. Co więcej, nie powinniśmy używać ich na każdym treningu, a jedynie w niektórych sytuacjach:

  • Po treningu lub uczestnictwie w sportowych zmaganiach. Niwelują one bowiem zmęczenie nóg, sprawiają, że zakwasy nie są tak odczuwalne oraz odciążają.
  • Na niektórych treningach. Można w nich regularnie ćwiczyć, jednak niektórzy uważają, że ich zbyt częste użytkowanie powoduje, że przestają one właściwie działać.
  • Podczas uczestnictwa w sportowym wydarzeniu. Warto pamiętać o tym, aby wcześniej przetestować skarpety, np. na treningu. Będziemy mieli wówczas pewność, że czujemy się w nich komfortowo i dobrze.

Na co zwrócić uwagę wybierając skarpetki kompresyjne?

Wybierając odpowiedni model skarpetek, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na materiał, z jakiego są wykonane. Mnóstwo firm oferuje bowiem produkty zawierające poliester. Jest to materiał, który bardzo często wykorzystuje się przy produkcji odzieży sportowej. Należy jednak pamiętać, że nie jest to materiał najwyższej jakości. Znacznie lepszym wyborem będą zatem skarpetki wykonane z polipropylenu lub poliamidu. Pomimo tego, że materiały te są nieco droższe, są z znacznie lepsze jakościowo: dużo lepiej odprowadzają nadmiar ciepła, a także wilgoć. Inne czynniki, na które powinniśmy zwrócić uwagę to marka, cena, rozmiar, przeznaczenie, odpowiedni fason, a także kolorystyka.

Skarpetki kompresyjne są więc czymś, na czym nie warto oszczędzać. Wraz z wysokiej klasy butami do biegania, przydadzą się one każdemu biegaczowi, a nasze stopy i nogi podziękują nam!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here