centrum magazynowe

Kiedy przedsiębiorca planuje rozpoczęcie działalności gospodarczej polegającej na przewozie i przechowywaniu towarów, pierwszym i zarazem najważniejszym problemem, przed jakim staje, jest zakup odpowiednich samochodów. Bardzo ważne, by określić przede wszystkim rodzaj towarów, jaki będzie przewożony i tym samym dobór taboru. Czy będą to materiały sypkie, do których przewozu najlepiej nadadzą się wywrotki lub naczepy z otwieranymi burtami? Czy będą to specjalne towary przewożone specjalistycznymi samochodami jak cysterny? Czy będzie to przewóz łatwo psujących się towarów, jak np. żywność do przewozu niezbędny będzie zakup chłodni? Czy wreszcie będzie to przewóz np. żywych zwierząt? W każdym z tych przypadków wybór musi być dobrze przemyślany, bo całkowicie determinuje działalność całej firmy.

Bardzo ważne jest też oczywiście to, jak duże mają być pojazdy i na ile takich samochodów przedsiębiorca może sobie pozwolić. Czy będą to nowe samochody, czy raczej auta używane, których koszt zakupu jest zdecydowanie mniejszy? Dlatego istotne jest to, żeby bardzo dobrze określić możliwości finansowe firmy albo zbadać zdolność kredytową. Niezwykle ważne jest opracowanie dobrego planu, który określi rentowność takie przedsięwzięcia, możliwości zysków i strat, łatwość zdobywania zleceń i nieduże obciążenie firmy spłatą wszelkich zobowiązań.

Kolejna sprawa to możliwość garażowania, napraw i remontów taboru samochodowego. Nie każde przedsiębiorstwo dysponuje odpowiednią powierzchnią i przy niewielkiej ilości samochodów nie ma potrzeby posiadania własnego terenu dla pojazdów. Ciężarówki mogą mieć postój na wynajętym terenie, a ich obsługą związaną z remontem i naprawą może zajmować się firma zewnętrzna. Rozwiązanie takie skutecznie obniża koszty i zmniejsza problemy związane z zatrudnianiem kolejnych pracowników.

Powierzchnie magazynowe do wynajęcia

Następny problem, na jaki natrafi przedsiębiorca trudniący się przewozem towarów, jest problem z ich składowaniem. Trudno, aby firma dysponująca kilkoma ciężarówkami budowała magazyny na własne potrzeby. Dlatego warto wykorzystywać powierzchnie magazynowe do wynajęcia. Na rynku działa wiele firm oferujących takie usługi. Szczególnie na przedmieściach dużych miast lub na przecięciu się szlaków komunikacyjnych powstają ogromne inwestycje, których głównym zadaniem jest wynajem powierzchni magazynowych. Przedsiębiorca, który zajmuje się transportem, bez problemu może składować i przechowywać towary w takich budynkach. Jest to rozwiązanie niezwykle ekonomiczne, ponieważ w każdej chwili można zrezygnować z takich usług albo wynająć powierzchnię w innej części kraju, a nawet Europy. Magazyny logistyczne pozwalają nie tylko na przechowywanie towarów, ale także pomagają w ich rozładowaniu, załadowaniu, dystrybucji czy przeładunku na inną ciężarówkę.

Kolejna niezwykle ważna sprawa to uzyskanie zezwolenia na wykonywanie przez firmę przewozów na terenie kraju lub licencji wspólnotowej w przypadku transportów do innych krajów Unii Europejskiej. Wymogi takie dotyczą wszystkich usług transportowych wykonywanych pojazdami, których masa całkowita przekracza 3,5 tony. Jeżeli przewozy świadczone są samochodami o mniejszej masie, pozwolenia takie nie są wymagane.

Każdy przedsiębiorca świadczący usługi na terenie kraju musi posiadać zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. W przypadku transportu do innych krajów musi posiadać licencję wspólnotową dotyczącą przewozu międzynarodowego. Wniosek o zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika należy złożyć w Starostwie Powiatowym odpowiednim dla siedziby firmy. Wniosek o licencję wspólnotową w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego. W tym drugim przypadku wniosek takie powinien zawierać otrzymane wcześniej zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika, certyfikat kompetencji zawodowych kierowcy, dokumenty, które potwierdzają sytuację finansową przedsiębiorstwa, oświadczenie dotyczące bazy eksploatacyjnej oraz informację o Krajowego Rejestru Karnego o nie karalności przedsiębiorcy i wszystkich osób, które mogą go reprezentować. Oprócz tego wykaz pojazdów oraz dowody opłaty za wydanie zezwoleń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here