transport całopojazdowy

Transport towarów może mieć różne oblicza. Chodzi tutaj między innymi o różnorodność ładunków, ale nie tylko. Sposób realizacji zleceń na transport towarów również bywa bardzo różnorodny. Często stosuje się transport drobnicowy, który z perspektywy klienta jest najtańszym rozwiązaniem. Jednak istnieje dla niego alternatywa, a mianowicie transport całopojazdowy. Czym się charakteryzuje i kiedy warto się na niego zdecydować? Wyjaśniamy!

Czym jest transport całopojazdowy?

W większości przypadków klient płaci przewoźnikowi za liczbę przesyłek. W takiej sytuacji są one zwykle przewożone jednym pojazdem wraz z przesyłkami od innych klientów. Jednak istnieje również transport całopojazdowy, czyli taki, w którym danym środkiem transportu przewożone są towary tylko od jednego klienta. Warto przy tym zaznaczyć, że nie oznacza to wcale wypełnienia pojazdu po same brzegi. Czasami rzeczywiście w całości jest on wypełniony ładunkiem, jednak zdarza się, że towaru jest o wiele mniej. Dlaczego zatem w takiej sytuacji klient decyduje się na transport całopojazdowy? Powody mogą być różne.

Kiedy transport całopojazdowy to dobry pomysł?

Transport

Niewątpliwie, aby transport całopojazdowy było opłacalny, musi zostać spełniony co najmniej jeden z kilku istotnych warunków:

  • ilość towaru jest duża i wypełnia on cały lub niemal cały pojazd,
  • czas realizacji transportu jest bardzo istotny,
  • nadawca towaru jest tylko jeden
  • odbiorca towaru jest tylko jeden.

Każdy z powyższych warunków wydaje się istotny. Przede wszystkim jeśli klient posiada dużo towaru do przewiezienia, potrzebuje dużej przestrzeni, często całego pojazdu. Zatem wtedy transport całopojazdowy wydaje się bardzo sensownym rozwiązaniem. Jednak jak już wspomniano, pojazd nie zawsze jest tak bardzo wypełniony. Rzecz w tym iż transport całopojazdowy to najlepsze rozwiązanie również w przypadku, gdy klientowi się spieszy. Jeśli cały pojazd należy do niego, proces transportu trwa o wiele krócej. Dlaczego? Przede wszystkim trasa odbywa się z punktu A do punktu B, bez konieczności jakichkolwiek przystanków. W przypadku transportu drobnicowego, pojazd zatrzymuje się u poszczególnych nadawców, odbiorców, a często również w stacjach przeładunkowych.

Transport całopojazdowy największy sens ma w przypadku, gdy towar w całości ładowany jest w jednym miejscu oraz tylko w jednej lokalizacji dochodzi do rozładunku. Wtedy bowiem rzeczywiście udaje się zaoszczędzić czas.

Czy transport całopojazdowy to dobre rozwiązanie?

Zwykle wynajem całej przestrzeni w pojeździe generuje nieco wyższy koszt niż transport drobnicowy. W końcu firma transportowa poświęca cały pojazd tylko jednemu klientowi. Z drugiej strony w wielu sytuacjach skorzystanie z takiej usługi jest wręcz niezbędne. Szczególnie jeśli spełnione są wymienione powyżej warunki. Warto jednak pamiętać o tym, że istotną kwestią jest wybór odpowiedniej firmy transportowej. Powinna ona posiadać pojazdy dostosowane do danego typu ładunku oraz rzeczywiście realizować transport bardzo szybko. W przeciwnym razie skorzystanie z usługi nie będzie opłacalne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here