sztancowanie tektury

SZTANCOWANIE – CO TO ZNACZY SZTANCOWANIE – CO TO ZNACZY Jeśli spotkałeś się z tym terminem, jednak wciąż zadajesz sobie pytanie – „sztancowanie, co to jest?” przeczytaj koniecznie nasze krótkie wyjaśnienie.

Sztancowanie tektury oraz innych materiałów nazywane również wykrawaniem jest czynnością introligatorską, która polega na wykrawaniu z arkusza papieru, tektury, kartonu, folii samoprzylepnej, kartonu czy innych tworzyw sztucznych, skomplikowanych kształtów, których nie można uzyskać za pomocą krojenia na gilotynie. Sztancowanie opakowań i sztancowanie pudełek polega na ich wycinaniu według założonego projektu tak by idealnie składały się w zaprojektowany  kształt.

WYKRAWANIE – DEFINICJA I PRAKTYKA

Sztancowanie papieru czy sztancowanie gumy odbywa się za pomocą wykrojnika, który posiada nóż o odpowiednio wyprofilowanym kształcie ostrza, wtłaczany z wielką siłą w prostopadłe podłoże (na wylot). Warto wiedzieć o tym, że w trakcie sztancowania można również rowkować, czyli wgniatać w powierzchnię linie o konkretnych kształtach. Wykrojnik umożliwia również nadawanie produktom pożądanych kształtów zewnętrznych, jak i wykrawanie w nich otworów.

SZTANCOWANIE – PRZYKŁADY ZASTOSOWANIA

Za pomocą sztancowania wytwarza się takie produkty jak składane opakowania kartonowe, wielostronicowe kalendarze, notesy z otworami na poszczególne litery, katalogi reklamowe, kartki świąteczne o oryginalnych kształtach, teczki firmowe, ulotki, wizytówki czy okładki. Sztancowanie skóry pozwala na uzyskanie eleganckich powlekanych okładek na kalendarze czy notesy, a sztancowanie filcu umożliwia wykonanie naprawdę oryginalnych przedmiotów.

sztancowanie

WYKRAWANIE BLACH I INNYCH MATERIAŁÓW

Odpowiedni automat sztancujący może nawet przeprowadzić sztancowanie aluminium lub sztancowanie blachy, pozwalając na uzyskanie wykrojów do zastosowań innych niż introligatorskie. W niektórych zakładach stosuje się specjalistyczne lasery, które umożliwiają sztancowanie arkuszy blachy nawet o grubości kilku milimetrów. Nie jest to jednak niezbędne urządzenie w przypadku wykonywania wykrojników do tektury, papieru oraz tym podobnych zastosowań. Sztancowanie laserowe jest jednak cenione za precyzję i szybkość realizacji zamówienia, nawet od jednej sztuki.

RÓŻNE METODY SZTANCOWANIA

Sztancowanie płaskie to podstawowa metoda, dzięki której uzyskamy wspomniane już wyżej wykrojniki do tektury, kartonów, dzięki którym uzyskamy wiele produktów niezbędnych współcześnie w produkcji i reklamie. W ich przypadku ostrza poruszają się w kierunku góra-dół. Sztancowanie rotacyjne polega na tym, że ostrza pracują obracając się na cylindrze maszyny – jest ono często określano jako bardziej efektywne od wykrawania płaskiego.

Sztancowanie folii, papieru i innych materiałów jest jednak zawsze wykonywane przed doświadczonych fachowców, którzy potrafią doskonale dostosować technologię i rodzaj maszyny do oczekiwań. Firma Big Plus posiada niezbędne zaplecze do przeprowadzenie tego typu prac – zapewniamy kompleksową usługę, dlatego skontaktuj się z nami w razie wszelkich pytań, a my zaproponujemy najlepszą opcję dopasowaną do twoich potrzeb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here